1. HABERLER

  2. HABER

  3. Netanyahu Para Karşılığı Alkışlandı
Netanyahu Para Karşılığı Alkışlandı

Netanyahu Para Karşılığı Alkışlandı

ABD'nin muteber gazetelerinden The New York Times köşe yazarı Thomas L. Friedman bugünkü köşe yazısında ilginç bir iddia ortaya attı.

15 Aralık 2011 Perşembe 23:45A+A-

Friedman, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu Amerikan Kongresi'nde karşılayan coşkun alkışların İsrail Lobisi tarafından satın alındığını iddia etti. İsrail Başbakanı, Temsilciler Meclisi hem de Senato üyelerine ortak hitabeti sırasında 29 defa ayakta alkışlanmıştı. Kendisi de Yahudi asıllı olan Friedman, mevcut İsrail hükümetini yerden yere vurduğu makalesinde, "İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu bu yıl Kongre'de aldığı ayakta alkışların takip ettiği siyaset yüzünden olmadığını biliyordur, umarım. O alkış İsrail Lobisi tarafından satın alındı ve parası yine Lobi tarafından ödendi." dedi.

Netanyahu'nun Kongre'de değil asıl Wisconsin Üniversitesi gibi sivil bir yerde konuşması gerektiğine işaret eden Friedman, böyle bir durumda bir çok öğrencinin konuşmayı boykot edeceğini, Yahudi talebelerin de ortalıkta görünmeyeceğini iddia etti.

Netanyahu, 24 Mayıs'ta ABD Kongresi'nin hem Temsilciler Meclisi hem de Senato üyelerine ortak hitabeti sırasında 29 defa ayakta alkışlanmıştı. Barak Obama ise ABD başkanlarının her yıl Ocak ayında geleneksel olarak yaptıkları Birlik'in Durumu konuşmasında ise 25 defa ayakta alkışlanmıştı. Hem Senato hem de Temsilciler Meclisi üyelerinin yaklaşan seçimlerde kuvvetli Yahudi Lobisi'nin desteğini almak için alkışta adeta yarıştığını yazan dönemin ABD gazeteleri, Kongre üyelerinin ayakta alkışlarından oturamadıklarını ve Netanyahu'yu neredeyse ayakta dinlediklerini yazmıştı.

Aktifhaber 

HABERE YORUM KAT