Netanyahu: Kürtler Bağımsızlığı Hak Ediyor

30.06.2014 14:52
Netanyahu: Kürtler Bağımsızlığı Hak Ediyor
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "ılımlı ve mücadeleci" olarak tarif ettiği Iraklı Kürtlerin siyasal bağımsızlığı hak ettiğini söyledi. Netanyahu "Kürtlerin bağımsızlık özlemine destek olmalıyız" dedi.

Netanyahu, Tel Aviv Üniversitesi'nde öğrencilere yaptığı konuşmada bölgenin güvenliği açısından Irak’ta bir Kürt devletinin kurulması gerekliliğini vurguladı, “Biz, Kürtlerin bağımsızlık özlemine destek olmalıyız" dedi.

Arap, Sünni ve Şii Müslümanlar arasındaki çekişmenin Irak’ta çöküşü başlattığını söyleyen Netanyahu, “Kürtler, siyasi kararlılıklarını, siyasi ılımlılıklarını kanıtlayan ve siyasal bağımsızlığı hak eden mücadele insanlarıdır" diye konuştu.

İsrail Başbakanı ayrıca uluslararası kamuoyuna, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile mücadelesinde Ürdün'ü destekleme çağrısı da yaptı.

Washington yönetimi ise yaşanan kriz karşısında Irak’ın toprak bütünlüğünü savunuyor.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani geçen hafta bağımsızlık ilan edebileceklerinin sinyalini vermişti.

Barzani CNN'de yayınlanan röportajında, "Irak parçalanıyor. Kürdistan halkının geleceğine karar verme zamanı geldi" demişti.

 AFP, Reuters ve DHA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim