Nepal, Deprem Sonrası Ekonomik Sıkıntı Yaşıyor

18.06.2015 14:29
Nepal, Deprem Sonrası Ekonomik Sıkıntı Yaşıyor
Nepal'de, 25 Nisan ve 12 Mayıs'ta meydana gelen iki büyük depremin ardından, halk ekonomik yönden büyük sıkıntı yaşıyor.

Nepal'de, 25 Nisan ve 12 Mayıs'ta meydana gelen iki büyük depremin ardından, halk ekonomik yönden büyük sıkıntı yaşıyor. Depremden önce yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği ülkeye gelen turist sayısı da oldukça azaldı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, ülkedeki tarihî mekânlar, Himalaya Dağları ve "dünyanın çatısı" olarak değerlendirilen Everest Dağı için bu ülkeye gelen turistlerin sayısında depreme bağlı olarak büyük bir düşüş oldu.

Başkent Katmandu’daki Durbar Meydanı da depremden olumsuz etkilendi, tarihî yapılar büyük zarar gördü.

Meydandaki bazı tapınakların yıkıntıları nedeniyle oluşan molozlar, büyük oranda toplanırken, yıkılma tehlikesi olan yerler ise ziyarete kapatıldı. Depremden zarar gören yapıların eski ve yeni fotoğrafları da duvarlara asıldı.

İşsizlik Sorunu Hızla Artıyor

Şehir merkezlerinde iş imkânlarının da azalmasıyla halk, köylere göç etmeye başladı. Köye giden halkın pek çoğu toprak kaymaları nedeniyle tarım yapamazken, daha çok hayvancılıkla uğraşıyor.

Başta ev kirası olmak üzere pek çok şeyin fiyatının arttığı Nepal'de, sağlık sorunları ülkenin en büyük problemi olarak göze çarpıyor.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim