1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Nekbe'nin 68'inci Yılında Tükenmeyen Umut: Geri Dönüş
Nekbe'nin 68'inci Yılında Tükenmeyen Umut: Geri Dönüş

Nekbe'nin 68'inci Yılında Tükenmeyen Umut: Geri Dönüş

Nekbe'nin 83 yaşındaki canlı tanığı Filistinli Ganim, hâlâ 68 yıl önce ailesiyle birlikte terk etmek zorunda kaldıkları evlerine geri döneceği günü hayal ediyor.

A+A-

Filistinlilerin zorunlu göçe tâbi tutulduğu Nekbe'nin (Büyük Felaket) üzerinden 68 yıl geçmesine rağmen Filistinliler geri dönüş umutlarını hâlâ canlı tutuyor.

Birkaç gün için ayrıldıkları evlerine yarım asrı aşkın süredir dönemeyen hatta ziyaret dahi edemeyen 83 yaşındaki Filistinli Receb Ganim, hâlâ 68 yıl önce ailesiyle birlikte terk etmek zorunda kaldıkları evlerine geri dönmeyi hayal ediyor.

“Siyonist Çeteler Yüzlerce İnsanı Toplayıp Kurşuna Dizdi”

Batı Şeria'nın Ramallah kenti yakınlarındaki el-Amari Mülteci Kampı’nda yaşayan Nekbe'nin canlı tanığı Ganim,15 yaşında henüz genç bir delikanlı iken kurşun sesleri altında nasıl göçe zorlandıklarını ve Siyonist çetelerin Filistinlilere yönelik katliamlarını AA muhabirine anlattı.

Siyonist çetelerin Lod'daki Dehmeş Câmîsi'nde gerçekleştirdiği katliamda onlarca kişinin yaşamını yitirdiğini söyleyen Ganim, “Siyonist çeteler, yüzlerce insanı Dehmeş Câmîsi'nde topladı ve kurşuna dizdi. Bu katliamdan yaralı kurtulanlar arasında benim arkadaşlarım da vardı. Daha sonra bana anlattıklarına göre Siyonistlerin burada yaklaşık 100 kişiyi öldürdüğünü öğrendim.” dedi.

“İki Üç Sonra Evimize Döneceğiz Zannediyorduk”

Beldeden çıkmaları ve doğuya gitmelerinin istendiğini belirten Ganim, “Sonumuzun Dehmeş Câmîsi'ndekilere benzemesinden korktuğumuz için karşı koyamadık. Yanımıza ancak birkaç parça eşyamızı alabildik. Her şeyimiz geride kalmıştı. İki, en geç üç gün sonra evimize döneceğiz diyorduk ancak bu iki gün şimdi 68 yıl oldu.” diye konuştu.

“Eve Dönmeyi Hayal Etmediğim Tek Günüm Olmadı”

Ramallah yakınlarındaki Ameri Mülteci Kampı'nda yeni bir hayat kurduğunu, burada yeniden evlendiğini ve 6 çocuğu olduğunu anlatan 83 yaşındaki Nekbe tanığı, “Son 68 yıldır hayatımın en güzel günlerini geçirdiğim Lod'daki evimize, bostanımıza dönmeyi hayal etmediğim tek günüm bile geçmedi.” diye konuştu.

Filistinlilerin Yarıdan Fazlası Topraklarından Sürüldü!

Filistinliler, 14 Mayıs 1948'de İsrail'in işgal ettiği Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi ve Filistinlilerin zorunlu göçe tâbi tutulması nedeniyle 15 Mayıs'ı Nekbe (Büyük Felaket) olarak anıyor. İsrail ise kuruluş yıl dönümünü 23 Nisan olarak kabul ederek, ülke genelinde çeşitli etkinliklerle kutluyor.

BM'nin 1950 yılında yayımladığı rapora göre, dönemin Filistin nüfusunun yarıdan fazlası (957 bin kişi) topraklarını terk etmek zorunda kalarak mülteci konumuna düştü.

15 Binden Fazla Kişi Katledildi!

Filistin Merkezî İstatistik Bürosu verilerine göre, 1948 yılında tarihî Filistin topraklarında yaşayan 1,4 milyon Filistinliden 800 binden fazlası Batı Şeria ve Gazze Şeridi ile Ürdün, Mısır, Suriye, Lübnan ve Irak'a sürüldü. Nekbe sırasında 531 Filistin köy ve ilçesi yıkıldı, gerçekleştirilen katliamlarda 15 binden fazla kişi katledildi.

AA

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum