1. HABERLER

  2. HABER

  3. Neden İdlip, Hama Değil, Sadece Kobani?
Neden İdlip, Hama Değil, Sadece Kobani?

Neden İdlip, Hama Değil, Sadece Kobani?

Elysee Sarayı'nda Hollande ile görüşen Erdoğan, Irak'ın yüzde 40'ı işgal altındayken sadece Kobani'den söz edilmesinden rahatsızlığını ifade etti.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, günübirlik çalışma ziyaretinde bulunduğu Paris'te Fransız meslektaşı François Hollande ile görüştü. Erdoğan ile Hollande, Elysee Sarayı'nda gerçekleştirdiği başbaşa ve heyetlerarası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan ayrıca Fransız Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nde konuştu. Temaslarında Erdoğan, koalisyon güçlerinin sadece IŞİD'e karşı mücadele etmesini eleştirerek, 'Maalesef buralarda yalnız kaldık' dedi.

DÜNYA SEYİRCİ KALAMAZ

Erdoğan, şöyle devam etti: 'Dünyanın buna seyirci kalmaması gerekir. Türkiye olarak bizim yaklaşımımız hep şu olmuştur; bir, uçuşa yasak bölge ilanı gerekmektedir. İki, güvenli bölge ilanı gerekmektedir. Üç, eğit-donat eylemine, işlemine girişmemiz gerekmektedir."

NEDEN İDLİP, HAMA DEĞİL?

"Niçin Kobani, niçin İdlip değil, niçin Hama değil, niçin Humus değil, niçin şu anda yüzde 40'ı işgal altında olan Irak değil? Oralara yönelik herhangi bir eylem veya müdahale yapılmıyor da Kobani... Varsa yoksa Kobani. Kobani, bizim ülkemizin sınırı, şu anda Kobani'de zaten insan yok. 200 bin insan ülkemizde bizim misafirimiz, biz onlara bakıyoruz. Şu anda Kobani'nin içinde herhangi bir insan da olmadığına göre, orada sadece 2 bin savaşçı var. Bundan dolayı mı sürekli orası bombalanıyor, bunu anlamak mümkün değil.'

ALTIN MI VAR ELMAS MI?

"Kobani niye böyle bir stratejik konuma getirilmiştir, bunun üzerinde düşünmemiz lazım. Ne var burada acaba? Petrol mü, altın mı, elmaslar mı var? Neden Kobani? Onlar için stratejik önemi nedir? Dünyanın 10 bin kilometre ötesinde Kobani, stratejik önemi ne? Benim sınırımda burası. Eğer stratejik bir konumu olacaksa benim için olmalı, onlar için olmaması lazım."

HABERE YORUM KAT

1 Yorum