1. HABERLER

  2. HABER

  3. Necdet Özel'in Açıklamaları Yargıya Taşındı
Necdet Özelin Açıklamaları Yargıya Taşındı

Necdet Özel'in Açıklamaları Yargıya Taşındı

Bir grup yazar, Genelkurmay Başkanı Özel’in Milliyet’e verdiği mülakatı yargıya taşıdı. Özel, “yargı görevi yapanı etkilemek” ve “siyasi amaçla demeç vermekle” suçlandı.

24 Ocak 2012 Salı 11:18A+A-

Milliyet gazetesinden Fikret Bila’ya verdiği mülakatta Kürtçe eğitime karşı olduklarını belirtip, “Kendi vatandaşlarımıza terörist demek istemiyoruz” diyerek, KCK yapılanması ve terörle mücadele konularında tartışılacak açıklamalar yapan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

Gazeteci-yazar Aydın Engin, akademisyenyazar Ahmet İnsel, yazar Cengiz Algan ve Prof. Dr. Gençay Gürsoy adına Yargıtay Başsavcılığı’nın eski binası önünde açıklama yapan Prof. Dr. Baskın Oran, Orgeneral Özel’in, 5 Ocak 2012 tarihli Milliyet gazetesinde yayımlanan röportajında “Bir siyaset adamı gibi, sadece devlet adamlarının üzerinde konuşabileceği ve karar verebileceği konularda açıklamalarda bulunduğunu” ifade etti.

TCK ve ACK’ya göre suç işlendi

“Bu, KCK’nın ne olduğundan, PKK ile mücadelenin nasıl yapılması gerektiğinden tutunuz, askerî yargının anayasal olduğundan geçerek, Türkçe’den başka dillerin eğitimde ve kamuda kullanılmaması gerektiğine varıncaya kadar çeşitli siyasi mülahazalardır. Bu demeç Sayın Genelkurmay Başkanı’nın eski Genelkurmay başkanlarının izinden gittiğini ve siyaset yapmaya, askeri siyasete sokmaya ve müdahale ettirmeye kararlı olduğunu göstermektedir” diyen Oran, bu durum için Askeri Ceza Kanunu’nun (ACK) “siyasi amaçla demeç verme’’ye ilişkin 148. Maddesi uyarınca 1 ay ila 5 yıl hapis, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) “yargı görevi yapanı etkileme” suçunu düzenleyen 277. Maddesi’ne göre de 2 ila 4 yıl hapis cezası öngörüldüğünü ifade etti. Hükümetin daha önce askerlerin siyaset yapmasına sert tepki verdiğini belirten Oran, hükümetin bu konuda hiçbir tepki göstermediğini söyledi. Oran, “Toplumun tüm kesimlerinin sivil vesayetten bahsettiği bir dönemde, bu son derece üzücüdür. Bizim için insan haklarına azami saygılı bir demokrasi esastır. Dolayısıyla gerek Genelkurmay Başkanı’nın bu demeci, gerekse hükümetin tepki göstermemesi kabul edilemez hususlardır. Gerek atanmışlar, gerek seçilmişler, insan haklarına azami saygılı bir demokrasiyi artık içselleştirmeli ve Türkiye’nin önünü açmalıdır” dedi.

Askerin siyasete müdahalesi

Açıklamanın ardından, Baskın Oran ve avukatı, Özel hakkındaki suç duyurusu dilekçesini, Yargıtay Başsavcılığı’na sundu. Dilekçede, şunlar kaydedildi: “Yakınılan kişi, TSK’nın en yüksek askeri yöneticisidir. Elinde silah bulunduran bir kurumun en üst düzeyde amiri olan yakınılanın, askerin siyasete müdahalesinin, bir anayasal rejim sorunu haline geldiği bir ülkede, bu biçimde açıklamalarda bulunması suçtur. Anayasa’nın 148. Maddesi’ne göre yakınılan hakkında soruşturma yetkisi savcılığınıza, yargılama yetkisi ise Anayasa Mahkemesi’ne verilmiştir. Buna göre halen Genelkurmay Başkanlığı görevini yürüten yakınılan Necdet Özel hakkında suç duyurusunda bulunur, söz konusu görevli hakkında Anayasanın 148. maddesinin 7. ve 8. fıkralarındaki yetkilendirme gereği soruşturma açılmasını dileriz."

TARAF

HABERE YORUM KAT