1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Ne de olsa “Her Şey (Türk-Kürt) Vatan İçin!”
Ne de olsa “Her Şey (Türk-Kürt) Vatan İçin!”

Ne de olsa “Her Şey (Türk-Kürt) Vatan İçin!”

Kürtlerin mağduriyetini inkar veya istismar etmek arasında gidip gelen ahlaksız sarkaç aşılması gereken en önemli engeldir. Kürtlerin mağduriyetini istismar edenlerin ahlaksızlığı inkar edenlerin ahlaksızlığından daha aşağı değildir.

29 Eylül 2011 Perşembe 04:18A+A-

Hikayesiz ölümler, hikayeden ölümler! / Kenan Alpay

Kürt sorununu çözümsüzlüğe ve ülkede daha çok kan dökülmesine sürükleyen sebepler ve aktörler üzerinde tartışmalar bitmek bilmiyor. Esasen bu türden tartışmalar bütün muhataplar nezdinde usanç katsayısını artırıyor.

Gelinen noktanın izahı sadedinde “Devletin operasyonları mı, PKK saldırıları mı açılım (ve barış) sürecini sabote etti?” sorusuna ortak bir cevap bulmak pek kolay olmayacak. Gelişmelerin bağlamı, hangisinin sebep hangisinin sonuç olduğuna yönelik tez sahiplerinin ideolojik duruşlarından bağımsız değil çünkü. Bu sıkıntılı durum çözümsüzlüğe razı olacağımız anlamına gelmez elbet.

Daha düne kadar devletin şiddet temelli politikalarına haklı olarak itiraz edenlerin şimdilerde PKK’nın şiddet politikalarına entelektüel meşruiyet arama yarışına girmelerinin bir izahı olmalı. Bir izahı var ancak tutarlılığı ve ahlakiliği olmayan bir izah bu. Kürt toplumun dilinden kültürüne, taleplerinden varlığına değin bütün yönleriyle önce inkar sonrasında da parça parça imha siyasetinden doğan mağduriyetini bugün ciddi bir tartışma konusu yapan var mı? Daha doğrusu bu tartışmaları yapanları ciddiye alan kaldı mı?

Askeri cuntalarla, darbeci çetelerle, bürokratik oligarşiyle girilen hesaplaşma neticesinde yakıcı pek çok sorunda olduğu gibi Kürt sorununda da ciddi bir mesafe alındı. Alınacak daha çok mesafe olduğu konusunda itiraz eden hemen hiç yok gibi. Darbe ve olağanüstü hal dönemlerini tesis eden, işkenceden faili meçhule, gözaltında kaybetmeden köy boşaltmaya kadar uzanan zulümlerden kurtulmaya başladığımız tarihler pek eski değil.

Yazının devamı…

HABERE YORUM KAT

1 Yorum