1. HABERLER

  2. HABER

  3. Nazmi Ardıç Yakalandı
Nazmi Ardıç Yakalandı

Nazmi Ardıç Yakalandı

Casusluk, yasadışı dinleme, hükümetin görevine engel olma gibi suçlardan aranan İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'nin eski müdürü Nazmi Ardıç yakalandı.

A+A-

Casusluk, yasadışı dinleme, hükümetin görevine engel olma gibi suçlardan aranan İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'nin eski müdürü Nazmi Ardıç, Vatan caddesindeki Akgün Oteli'nin önünde yakalandı.

Ardıç, Eyüp Devlet Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Vatan caddesindeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. 

Ardıç hastaneden çıkarılırken bir gazetecinin, "Neden kaçtınız, neden teslim olmadınız?" sorusu üzerine, "Vatan sağ olsun, kaçmadım. Dernek açılışı için bekledim" dedi.

ABD'den Türkiye'ye dönen eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Ahmet Kalender ise Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alındı. Ayrıca gözaltında bir polis daha var.

Böylece hakkında yakalama kararı olan 29 kişiden 27'si gözaltına alınırken, başkomiser Ali Kavlak ve komiser Metin Güneş hâlâ aranıyor.

Twitter'dan açıklama yaptı

Ankara 1. Bölge’den bağımsız milletvekili adayı olan İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'nin eski müdürü Nazmi Ardıç hakkında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nun başlattığı soruşturma kapsamında yakalama ve gözaltı kararı çıkarılmıştı.

Casusluk, sahtecilik, yasadışı dinleme, kişisel verileri kayıt etme, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin görevini yapmaya engellemeye teşebbüs suçlanan 29 şüpheli arasında yer alan Ardıç’ı arayan polisler, pazartesi günü bir ihbar üzerine Şişli, Rumeli Caddesi’nde bulunan Ataol Hukuk Bürosu’nda arama yapmıştı. Binanın 4. katında bulunan büroya giren polisler, İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen ve İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'nin eski müdürü Nazmi Ardıç’ın yakalanmasına yönelik arama kararını bürodakilere gösterdi ve içeride arama yapmıştı. Ekipler yaptıkları incelemelerde Nazmi Ardıç’ı büroda bulamamıştı. Polis Ardıç'ın büroya girdiğini tespit etti ancak nasıl çıktığını bulamamıştı. Gün boyunca ekipler büro önünde beklemişti.

Arama sırasında Twitter hesabından açıklama yapan Ardıç, "Vekilim bile olmayan bir hukuk bürosunu, hangi akla hizmetle ve hangi hukuka göre arıyorsunuz. Ataol Hukuk Bürosu’nda değilim arkadaşlar, gidin yatın. Merak etmeyin yarın Vatan’a geleceğim. Ben korkacak, kaçacak adam değilim" demişti.

17-25 Aralık operasyonlarında yer almıştı

Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü görevine, eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın isteğiyle getirilen Nazmi Ardıç, 17- 25 Aralık sürecinde Fatih Belediyesi ve TOKİ  ihalelerindeki usûlsüzlük iddiaları ile ilgili operasyonu gerçekleştirmişti. Operasyonda Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar da gözaltına alınanlar arasındaydı. Ergenekon, Balyoz, Şike ve Odatv operasyonlarında da görev alan Ardıç, 17 ve 25 Aralık operasyonunu yapan polis müdürlerinden Yakub Saygılı ve Mahir Çakallı ile birlikte haklarında açılan idari soruşturmalar kapsamında ihraç edilmişti. Son olarak Karaman'da görevlendirilen Ardıç, daha önce 17 ve 25 Aralık operasyonunu yapan polis müdürleri ile birlikte adliye önünde yapılan basın açıklamasına katılmıştı. Ardıç, fezlekede 'dönemin Başbakanı' ifadesinin geçtiğini söyleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında da, böyle bir ifadenin fezlekede geçmediğini ileri sürerek suç duyurusunda bulunmuştu.

Kaynak: Al Jazeera, AA

HABERE YORUM KAT