1. HABERLER

  2. HABER

  3. Nâzım Hikmet’ten Mustafa Kemal’e: Senin Adına And İçerim ki Suçsuzum!
Nâzım Hikmet’ten Mustafa Kemal’e: Senin Adına And İçerim ki Suçsuzum!

Nâzım Hikmet’ten Mustafa Kemal’e: Senin Adına And İçerim ki Suçsuzum!

Nâzım Hikmet’in ve annesi Celile Hanım’ın Mustafa Kemal’e yazdığı mektuplar ortaya çıktı. Nazım Hikmet, Mustafa Kemal’in adına yemin ederek ‘suçsuz’ olduğunu yazıyor.

21 Nisan 2011 Perşembe 14:19A+A-

Nâzım Hikmet'in 15 yıl hapis cezasına çarptırılmasının ardından Mustafa Kemal Atatürk'e gönderdiği mektubu Cumhurbaşkanlığı Arşivi'nde bulundu.

Radikal gazetesinde yayımlanan mektupta Nazım Hikmet, Atatürk'ten adalet istiyor. Atatürk'e ve eserine inandığını belirtiyor ve kendisini bu mektupla meşgul ettiği için üzüntüsünü paylaşıyor.

Nâzım Hikmet'in Atatürk'e yazdığı mektup sır değildi, içeriği de biliniyordu; ancak bu mektupların Atatürk'e hiçbir zaman ulaşmadığı iddia ediliyordu.

Ünlü şairin mektubu oldukça duygusal! 'Askeri isyana teşvik' suçlamasının iftira olduğunu söyleyerek Atatürk'ten adalet istiyor. Celile Hanım'ın mektubu ise daha kısa ve net. Celile Hanım, Nâzım Hikmet'in suçsuz olduğunu ve Atatürk'ten oğlunun bağışlanmasını istiyor. Her iki mektup da Cumhurbaşkanlığı Arşivi'nde yan yana duruyor.

"Cumhur Reisi Atatürk'ün Yüksek Katına" diye başlayan mektupta şöyle deniliyor:

"Türk Ordusunu 'isyana teşvik' ettiğim iddiasıyla '15 yıl ağır hapis cezası giydim. Şimdi de Türk Donanmasını 'isyana' teşvik etmekle töhmetlendiriliyorum. Türk inkılabına ve senin adına and içerim ki suçsuzum. Askeri isyana teşvik etmedim... Deli, serseri, mürteci, satılmış, inkılap ve yurt haini değilim ki bunu bir an olsun düşünebileyim. Askeri isyana teşvik etmedim. Senin eserine ve sana, aziz olan Türk dilinin inanmış bir şairiyim. Sırtıma yüklenen ve yükletilebilecek hapis yıllarını taşıyabilecek kadar sabırlı olabilirim. Büyük işlerinin arasında seni bir Türk şairinin felaketi ile alakalandırmak istemezdim. Bağışla beni. Seni bir an kendimle meşgul ettimse, alnıma vurulmak istenen bu 'inkılap askerini isyana teşvik' damgasının ancak senin ellerinle silinebileceğine inandığımdandır. Başvurabileceğim en inkılapçı baş sensin. Kemalizm'den ve senden adalet istiyorum. Türk inkılabına ve senin başına and içerim ki suçsuzum."

18 Ağustos 1938 tarihini taşıyan mektubun sonunda Nâzım Hikmet'in imzası bulunuyor.

Radikal, Nâzım Hikmet'in ve Celile Hanım'ın mektuplarını sağlık sorunları yaşayan Atatürk'ün görmeme ihtimalinin yüksek olduğunu belirtiyor. Bu mektupların Dolmabahçe Sarayı'ndan Çankaya Köşkü'ne ulaşması, bugüne kadar saklanması da 'manidâr' olarak değerlendiriliyor.

İŞTE O MEKTUP:

HABERE YORUM KAT