Nazarbayev Aktöbe Olayını İslamcılara Karşı Baskı Bahanesine Döndürüyor

09.06.2016 12:47
Nazarbayev Aktöbe Olayını İslamcılara Karşı Baskı Bahanesine Döndürüyor
Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Aktöbe şehrindeki saldırının 'radikal İslamcı' tarafından yapıldığını öne sürdü.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Aktöbe saldırısının 'radikaller' tarafından yapıldığını öne sürdü. Ulusa sesleniş konuşması yapan Nazarbayev "Bu dışarıdan emir alan radikal İslamcı kişiler tarafından düzenlenen bir terör eylemidir. 2003 yılından beri idamlar yasak olsa da, saldırıyı gerçekleştirenlere idam cezası verilmesi gerekir." dedi.

Nazarbayev, ayrıca Kazakistan'da aşırılık yanlıları ortadan kaldırmak için 'olabilecek en katı önlemleri' alacaklarını belirtti.

Aktöbe kentinde pazar günü iki silah dükkanı ve bir askeri birliğe silahlı saldırı düzenlenmişti. Saldırılar sonucunda üçü sivil, üçü de asker olmak üzere 19 kişi ölmüştü.

Saldırıları ismi ilk kez duyulan 'Kazakistan’ı Özgürleştirme Ordusu' adlı bir örgüt üstlenmişti.

Kazakistan'da yayın yapan “Ozodlik” radyosu, haberi, örgütün “Bu saldırılar Nazarbayev diktatörlüğüne karşı Kazakistan'ın demokratik gelişimini isteyenlerin ilk saldırısıdır” sözlerine yer vererek duyurmuştu.

Kentte bugün de bir çocuk kampına silahlı saldırı düzenlendi ancak ölen ya da yaralanan olmadı. Kazak yetkililer, iki saldırının birbiriyle bağlantılı olabileceğini söylüyor.

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim