1. HABERLER

  2. HABER

  3. NATO'nun Kalkanına 3 Ülkeden Karşı Hamle
NATOnun Kalkanına 3 Ülkeden Karşı Hamle

NATO'nun Kalkanına 3 Ülkeden Karşı Hamle

İran, Rusya ve Çin arasında ortak bir füze sisteminin kurulması konusunda görüşmeler yapıldığı bildirildi. Konuya ilişkin haber İran medyasında yer aldı.

28 Eylül 2011 Çarşamba 05:39A+A-

İran'da yayınlanan yarı resmi nitelikteki Kayhan gazetesinin haberine göre, NATO'nun Füze Kalkanı Projesi'nden endişe duyan İran, Rusya ve Çin ortak füze kalkanı sistemi kurmanın yollarını arıyor.

Kayhan gazetesi istihbarat birimlerine dayandırdığı haberinde, NATO'nun Füze Kalkanı Sistemi'nin sadece Türkiye ve Doğu Avrupa ülkeleri ile sınırlı olmadığını, İttifak'ın, Tayvan ve Güney Kore'ye de radar ve füze sistemlerini konuşlandırılacağını öne sürdü.

NATO'nun bu ek sistemlerle Çin ve Rusya'yı da hedef alacağını iddia eden gazete, gelişmeleri kaygıyla izleyen Rusya'nın, NATO nezdindeki Daimi Temsilcisi Dimitri Rogozin'in, ortak bir füze kalkanı projesi için bu ayın sonunda Tahran'ı ziyaret edeceğini duyurdu.

Haberde, Rusya ve İran'ın bu girişimine Pekin'in de tam destek verdiği ifade edildi.

"Bu Sistemi Kurmak Üç Ülke İçin Zor Değil"

Rus haber ajansı Ria Novosti'ye konuşan Rus bir askeri uzman ise "İran, Rusya ve Çin'in uçaksavar ve füze savunma sistemlerinin geliştirilmesinde büyük ilerleme katettiklerini vurgulayarak füze kalkanı sistemini kurmanın bu üç ülke için artık zor olmadığını" kaydetti. (TRT)

HABERE YORUM KAT