1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. NATO’nun Füze Kalkanı Semeri
NATO’nun Füze Kalkanı Semeri

NATO’nun Füze Kalkanı Semeri

Füze kalkanı sisteminin İsrail veya ABD tarafından İran’a yapılacak bir hava saldırısına karşı İran’ın misillemede bulunmasını engellemeye yönelik bir önlem olduğu çok açık. Bu durumda sistemin kimi neden koruduğu açıklığa kavuşmuyor mu?

08 Eylül 2011 Perşembe 04:11A+A-

NATO’nun Füze Kalkanı Semeri / Kenan Alpay

Hükümet kamuoyunda oluşan tüm kaygı ve itirazlara rağmen füze kalkanı projesine onay verdi.

Henüz yeri net belirlenmemiş olmakla beraber, Dışişleri Bakanlığı NATO’nun füze kalkanı radarlarının Türkiye’de konuşlandırılacağını resmen açıkladı. Doğu Avrupa ülkelerine yerleştirilmek istenen fakat Rusya’nın güçlü itirazları sonucunda akamete uğrayan proje AK Parti Hükümeti’nin gönülsüz, ayak sürüyen, şartlar öne süren siyasetine rağmen şimdi NATO’nun tayin ettiği çerçevede hayata geçiriliyor.

Türkiye, NATO üyesi bir devlet olarak füze kalkanı projesine ev sahipliği yapmasını “NATO’nun savunma kapasitesini ve ulusal savunma sistemimizi güçlendirecektir” şeklinde izah etmeye çalışıyor. NATO’nun yeni stratejik konsepti çerçevesinde geliştirilen söz konusu savunma sistemi kime karşı, hangi öncelikli düşmana karşı kuruluyor? ABD tarafından NATO’ya tahsis edilen erken uyarı radarları neden Türkiye’ye konuşlandırılacak? Tartışmanın sınırlarını çizerken menfaatler mi, insani-ahlaki değerler mi belirleyici olacak?

Öncelikle Türkiye’nin emperyalizmin küresel savaş mekanizması olarak örgütlediği NATO’da bulunmasını makul ve zaruri görenlere söyleyecek fazla bir sözümüz yok. ABD ve AB’nin emperyal çıkarlarının devamı adına savunma veya saldırı misyonuyla cephede olmayı Türkiye’nin çıkarı olarak gören, gösteren perspektifin gelişmelerden memnun olması gayet tabiidir. NATO denildiğinde bizim zihnimizde kaçınılmaz olarak işgal, sömürü, saldırı siyasetinin vurucu gücü beliriyor. Tam 10 yıldır Afganistan’da yaşananlar NATO’nun İslam coğrafyasındaki varlığının somut bir göstergesidir.

Yazının devamı…

HABERE YORUM KAT