1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. AFGANİSTAN

  4. NATO’dan Yine Sivil Katliamı Yine Özür
NATO’dan Yine Sivil Katliamı Yine Özür

NATO’dan Yine Sivil Katliamı Yine Özür

Afganistan’da NATO güçleri bir kez daha sivilleri öldürdü ve özür diledi. ISAF komutanı, askerlerin iki çocuğu Taliban militanı zannederek vurduğunu söyledi.

A+A-

Afganistan’da NATO öncülüğündeki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) iki Afgan çocuğun yanlışlıkla öldürüldüğünü doğrulayarak özür diledi. Yedi yaşlarında oldukları belirtilen çocukların perşembe günü güneydeki Uruzgan vilayetinin Şahid-i Hasas bölgesinde Taliban militanı sanılarak öldürüldükleri belirtildi. Açıklamayı yapan ISAF komutanı Orgeneral Joseph Dunford, “Ölen çocukların ailelerinden şahsen özür diliyorum” dedi. Dunford’a göre çobanlık yapan çocuklara Taliban militanı oldukları düşünülerek ateş açıldı. Çocuklara aynı bölgede Taliban’ın saldırısına uğrayan Avustralya birliklerinin ateş açtığı sanılıyor. Uruzgan’da yaklaşık 1500 Avustralya askeri görev yapıyor. Bu askerler Afgan güçlerinin eğitiminden sorumlu.

Yerel yetkililerden Amir Muhammed Ahundzada ise, “Görünen o ki, çocukları radyo dinlerken vurmuşlar. Bunun nedeni hiç net değil” dedi.

ISAF komutanı, helikopterden açılan ateşle hayatını kaybeden çocukların ölümüyle ilgili olarak “Bu trajedinin sorumluluğunu üstleniyoruz” diye konuştu; ISAF ve Afganistan yetkililerinden oluşan bir heyetin çocukların yaşadığı bölgeye gidip yerel liderlerle görüştüğünü söyledi.

Şubatta 10 sivil öldü

Sivil ölümleri karşısında Afgan halkının ve Cumhurbaşkanı Hamid Karzai’nin tepkisi gitgide sertleşiyor. Karzai son olarak, Amerikan özel kuvvetlerinin iki hafta içinde Vardak vilayetini terk etmeleri talimatı vermişti. Kararın, özel kuvvetlerin cinayet ve işkence olaylarına karışmaları nedeniyle alındığı belirtildi.

13 şubatta Afgan güçlerinin talebi üzerine yardıma gelen NATO’ya bağlı ABD birliklerinin düzenlediği hava saldırısında beşi çocuk, dördü kadın 10 sivil hayatını kaybetmişti. Karzai, bunun üzerine Taliban militanlarının yığınak yaptığı bölgelerde NATO’dan hava desteği istenmesini yasakladı. Afganistan lideri Karzai, “Burası bizim toprağımız, Amerikalıların değil. Çok şükür yabancı güçler yakın gelecekte ülkemizi terk edecekler. Kendi topraklarımızı korumak için yabancı güçlerin yardımına ihtiyacımız da yok“ demişti.

Oyun oynarken kurşun yağmuru

» 18 Nisan 2009:

Afganistan’daki NATO birliklerinin komutanı, ülkede sivil ölümlere neden olan operasyonlardan dolayı özür diledi.

» 5 Ağustos 2009:

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, ilk Afganistan ziyaretinde, sivil kaybını en aza indirmeye kararlı olduğunu söyledi.

» 2 Mart 2011:

NATO, Kunar’da dokuz Afgan çocuğun NATO askerlerinin “yanlışlıkla” ateş açması sonucu öldürülmesi nedeniyle özür diledi.

» 30 Mayıs 2011:

NATO’ya bağlı Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF), hava saldırısında 12 çocuk ve iki kadının ölmesi nedeniyle özür diledi. Karzai sivillerin öldüğü hava saldırısının “ciddi bir hata ve cinayet olduğunu” söyledi.

» 9 Haziran 2012:

NATO, operasyon sırasında ölen 18 sivil için özür diledi.

TARAF

HABERE YORUM KAT