1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. NATO’dan Suriye’ye Müdahale Yok
NATO’dan Suriye’ye Müdahale Yok

NATO’dan Suriye’ye Müdahale Yok

NATO’daki ABD Büyükelçisi Daalder, operasyon tartışmasına son noktayı koydu: Askerî girişim, ortamı daha da militarize eder. Böyle plan yok.

A+A-

Nisan ayında başlatılan ateşkese rağmen çatışmaların sürdüğü Suriye’ye dış müdahale konusuna açıklık getiren NATO’nun ABD Büyükelçisi Ivo Daalder, “Suriye’de NATO’nun rolüyle ilgili bir planlamanın” sözkonusu olmadığını söyledi.

Bu konuda bir NATO çalışması yapılması için ittifaka üye ülkelerden bu yönde bir teklif gelmesi gerektiğini vurgulayan Daalder, şöyle konuştu: “Eğer yapılırsa, bu tür teklifleri ciddiye alıyoruz. Fakat yine de Libya’da yaptığımız gibi bir askerî müdahalenin, Suriye’de sivilleri korumayı zorlaştırarak ülkeyi daha da militarize edeceğine karar verdik.” Avrupalı ve Arap müttefiklerle NATO’nun Suriye muhalefetine siyasi ve diplomatik yardımda bulunduğunu ifade eden Daalder şunları söyledi: “Libya’nın aksine, Suriye’de sivil koruma bölgeleri oluşturabileceğiniz alanlar yok. Güvenlik güçleri nüfusun içine karışmış durumda, dolayısıyla askerî bir dış müdahale yapılması ya da Suriye içindeki gruplara silah yardımında bulunmak ters teper.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, NATO’dan “müttefiklerden birine yönelik saldırının tüm üye ülkelere yapılmış şeklinde değerlendirilmesini öngören beşinci maddenin çalıştırılmasının istenilebileceğini” açıklamıştı. ABD Büyükelçisi, Türkiye’nin zirvede Suriye konusunu gündeme taşıdığını fakat, “5’inci maddenin çalıştırılması konusunda herhangi bir girişimde bulunmadığını” resmen açıkladı.

TARAF 

HABERE YORUM KAT