1. HABERLER

  2. HABER

  3. NATO'dan Pes Sinyalleri
NATOdan Pes Sinyalleri

NATO'dan Pes Sinyalleri

19 Mart'tan beri Kaddafi'ye karşı yürütülen askeri operasyonun sonuç vermeyeceğini söyleyen NATO Genel Sekreteri Rasmussen, taraflar arasında siyasi bir çözüm bulunması gerektiğinin altını çizdi

11 Nisan 2011 Pazartesi 13:54A+A-

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Libya'daki çatışmaya "askeri çözüm" olmadığını, siyasi bir çözüm gerektiğini belirtti.

Rasmussen, Alman Der Spiegel dergisinde bugün yayınlanan demecinde, "Libya'ya kara birlikleri gönderilmeden bu savaşın kazanılıp kazanılamayacağı" sorusunu yanıtlarken, "Bu sorunun samimi yanıtı, çatışmaya askeri çözüm olmadığı şeklindedir. Siyasi bir çözüme ihtiyacımız var. Bu da bu yönde çalışacak Libya halkının işidir" diye konuştu.

Rasmussen ayrıca, "Geçmiş döneme göre daha kısa bir sürede karar aldık. 1990'lı yıllarda NATO'nun Balkanlar'da aktif olduğu dönemde birliğin müdahalesi için aylarca süren hazırlıklar oldu. Bu defa bu süre üç hafta sürdü" dedi.

Öte yandan, Güney Afrika Devlet Başkanı Jacop Zuma'nın liderliğinde bir Afrika Birliği heyeti, dün Kaddafi ile Trablus'ta ateşkes ve karşılıklı müzakere yoluyla siyasi bir çözüm üzerine görüştü. Zuma, Kaddafi'nin Afrika Birliği'nin yol haritasını kabul ettiğini açıkladı ve "Ateşkese bir şans vermemiz gerekiyor" dedi.

Afrika heyetinin bugün de muhaliflerle görüşmek üzere Bingazi'ye gitmesi bekleniyor. Afrika Birliği Türkiye'nin barış planı gibi, Kaddafi'nin yerinde kalıp taraflar müzakere yoluyla anlaşmaya çalışırken insani yardımların gönderilmesini öngörüyor.

HABERE YORUM KAT