NATO Saldırısında 65 Kişi Katledildi

25.02.2011 17:48
NATO Saldırısında 65 Kişi Katledildi
Geçen hafta Afganistan’da yine bir katliam yaşanmış. Uluslararası işgal gücü NATO, 50’si kadın ve çocuk olmak üzere 65 savunmasız insanı katletmiş.

Afgan hükümeti yetkilileri BBC'ye yaptıkları açıklamada, 50'si kadın ve çocuk olmak üzere 65 sivilin geçen hafta düzenlenen NATO operasyonlarında hayatını kaybettiğini söyledi.

Saldırı ile ilgili ilk incelemelerini tamamlayan NATO ise Kunar vilayetindeki saldırıda ölen sivil olmadığını savunuyor, her zamanki gibi…

Kunar vilayeti valisi geçen hafta sonu NATO'nun dağlık kesimlerdeki bir yerleşim yerine düzenlediği saldırıda sivillerin öldüğünü açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Hamid Karzai de dahil olmak üzere Afgan yetkililer Kunar vilayetindeki NATO saldırısı sırasında ayrım gözetmeden yapılan bombalamalarda 20'si kadın 29'u çocuk ve geri kalanları da silahsız erkekler olmak üzere 65 sivilin öldürüldüğüne inanıyor.

NATO ise gece yarısı düzenlenen saldırıda 30 isyancının öldüğünü iddia ediyor.

Afganistan'daki yabancı askeri güç yetkilileri, sivillerin öldüğü iddialarını Taliban'a yakın kesimlerin ortaya attığını, Kabil'deki politikacıların da milliyetçi oldukları görünümü vermek için NATO'yu suçladıklarını savunuyor.

NATO, Kunar vilayetinin sarp dağlık kesiminde Taliban savaşçılarına karşı Apache helikopterleriyle üç gün boyunca operasyonlar düzenlediklerini söylüyor.

Saldırıların helikopter kameraları kayıtları ya da olayla ilgili askeri kurumların fotoğrafları henüz açıklanmış değil.

Taliban savaşçıları karşısında ilerleyemeyen NATO güçleri, sürekli Taliban diye savunmasız insanları vuruyorlar.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim