1. HABERLER

  2. HABER

  3. NATO: "Rusya IŞİD'den Çok Muhalifleri Vuruyor"
NATO: "Rusya IŞİD'den Çok Muhalifleri Vuruyor"

NATO: "Rusya IŞİD'den Çok Muhalifleri Vuruyor"

NATO Askerî Komite Başkanı Petr Pavel, Rusya'nın Suriye'de IŞİD'den daha çok “muhalif güçler”i vurduğunu bildirdi.

A+A-

NATO'ya üye ülkelerin genelkurmay başkanları Askerî Komite toplantısında bir araya geldi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın da katıldığı toplantıda, “daha saldırgan Rusya ve diğer güvenlik tehlikeleriyle baş edebilmek için” karar alma mekanizmasında değişiklik önerilmesi kararı alındı.

Düzenlenen basın toplantısında konuşan NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Başkomutanı Amerikalı Orgeneral Philip Breedlove, 28 üyeli ittifakın, “askerî ve siyasî karar alma mekanizmasıyla ilgili olarak ince bir ayar yapılması”nı dikkate aldığını, böylece geliştirmekte oldukları yeni kapasiteleri hızlıca bir araya getirebileceklerini söyledi.

Breedlove, “Gücümüzü, Arktik'ten Ortadoğu ve Kuzey Afrika'ya tüm zorluklara tepki vermede daha iyi bir pozisyona getirmek için hazırlık ve yanıt sorunları üzerinde çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

“Rusya IŞİD’den Çok Muhalifleri Vuruyor”

NATO Askerî Komite Başkanı Petr Pavel ise her ülkenin genelkurmay başkanının önerilerini NATO büyükelçilerine vereceğini ve bunların 11 Şubat'ta gerçekleşecek NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesi değerlendirileceğini söyledi.

Pavel, “Stratejik hedefimize odaklanmaya devam etmeliyiz. O da güvenlik sistemimizi, onu baltalamak isteyenlere karşı korumak.” şeklinde konuştu.

Pavel, Rusya'nın Suriye'de “terörle mücadele”ye katkısının olup olmadığıyla ilgili bir soru üzerine şunları söyledi:

“Rusya'nın IŞİD güçleri veya terörist ya da aşırıcı olarak görülen güçler yerine daha çok muhalifleri vurduğu çok iyi biliniyor. Bunun oranı da yüzde 70'e yüzde 30. Hatta bazı sayılar, Rusya'nın IŞİD yerine muhalif güçleri vurduğu oranın çok daha yüksek olduğunu söylüyor. Bu anlamda, elbette eğer Rusya hava güçlerinin IŞİD'i vurmasının oranı artırırlarsa etkili olabilir.”.

AA

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT