1. HABERLER

  2. HABER

  3. NATO: "Rus Birlikleri Ukrayna'ya Girdi"
NATO: "Rus Birlikleri Ukrayna'ya Girdi"

NATO: "Rus Birlikleri Ukrayna'ya Girdi"

NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanı Philip Breedlove, Rus askeri birliklerinin Ukrayna'ya girdiklerini söyledi.

A+A-

Breedlove, Sofya Merkez Orduevi’nde Atlantik Kulübü üyelerine hitaben yaptığı “Galler Zirvesinden Sonra NATO” konulu konuşmasında, Ukrayna’daki son gelişmelere yer verdi.

Philip Breedlove, NATO’nun, son iki gündür Ukrayna’nın doğusunda, Rus askeri birlikleri, tankları, topları ve savunma sistemlerinde hareketlilik gözlemlediğini, bu unsurların Ukrayna’ya girdiklerini bildirdi.

Birliklerde yer alan askeri personel sayısı konusunda bilgisi bulunmadığını ifade eden Breedlove, birliklerin kalabalık olduğunu söylemekle yetindi.

Breedlove, “ Ukrayna ile Rusya arasındaki eski uluslararası sınırın artık kolayca geçilebilir olması, sınırın tamamen açık olması, bizleri son derece endişelendiriyor” diye konuştu.

Açıklamalar asılsız

Öte yandan, Rusya Savunma Bakanlığı, NATO'nun, Rus ordu birliklerinin Ukrayna'ya girdiği yönündeki açıklamasının "asılsız" olduğunu belirtti. 

Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenko, Rus basınına yaptığı açıklamada, "Biz artık, NATO Müttefik Kuvvetleri Komutanı General Philip Breedlove'ın Rus birliklerinin Ukrayna'ya geçtiği yönündeki asılsız beyanlarını dikkate almıyoruz" ifadelerini kullandı.

Konaşenko, Brüksel'den daha önce de bu yönde açıklamalar yapıldığını vurgulayarak, bunların "hiçbir kanıtı" olmadığını belirtti. Konaşenko, "Avrupa kamuoyunda General Breedlove'ın açıklamalarına olan inanç azaldıkça, onun Rusya aleyhindeki beyanlarının dozajı artıyor" diye konuştu. 

AA

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT