NATO, Pakistan’daki Katliamı Savundu

23.12.2011 00:29
NATO, Pakistan’daki Katliamı Savundu
NATO’nun 26 Kasım’da Pakistan topraklarında gerçekleştirdiği ve 24 Pakistanlı askerin hayatını kaybettiği hava saldırısını “meşru müdafaa” olduğunu savundu.

NATO’nun 26 Kasım’da Pakistan topraklarında gerçekleştirdiği ve 24 Pakistanlı askerin hayatını kaybettiği hava saldırısını “meşru müdafaa” olduğunu savundu. Pakistan, 24 askerlerinin öldürülmesi üzerine NATO güçlerinin ikmal yolunu kapatmış, ABD'nin kullandığı kendi topraklarındaki bir üssün boşaltılmasını istemişti.

NATO, 24 Pakistan askerinin öldürüldüğü saldırının ''meşru müdafaa'' olduğunu savundu. NATO'nun askeri kanadından yapılan açıklamada, 26 Kasım'da Pakistan topraklarında gerçekleşen saldırının ''iki tarafın bir dizi hatalarından ve konumlarıyla eylemlerini uygun şekilde koordine etmekteki başarısızlığından'' kaynaklandığı belirtildi.

Olayla ilgili NATO tarafından yürütülen soruşturmada, operasyondaki NATO ve Afgan güçlerinin ağır makineli tüfek ve roketlerle saldırıya uğrayınca karşısındakilerin Pakistan askerleri olduğundan habersiz karşılık verdikleri ve helikopter desteği istedikleri sonucuna varıldı.

Yardıma gelen NATO helikopterlerinin Pakistan askerlerinin bilinçli olarak hedef almadığı vurgulanan açıklamada, gelecekte benzer olaylar yaşanması riskini azaltacak acil tedbirler alındığı kaydedildi. Pakistan, 24 askerlerinin öldürülmesi üzerine NATO güçlerinin ikmal yolunu kapatmış, ABD'nin kullandığı kendi topraklarındaki bir üssün boşaltılmasını istemiş ve Afganistan'la ilgili uluslararası toplantıları boykot etmişti.

Yeni Akit 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim