1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. AFGANİSTAN

  4. NATO Güvenliği Teslim Edecek
NATO Güvenliği Teslim Edecek

NATO Güvenliği Teslim Edecek

Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü, (ISAF) Afganistan genelinde emniyetin tesisini tümüyle Afgan güvenlik güçlerine teslim edecek.

A+A-

(AA) - NATO ile Afganistan arasında iki yıl önce karara bağlanarak hayata geçirilen devir teslim sürecinin son aşamasına gelindi. 

Daha önce dört defa bir araya gelen Afgan ve NATO yetkilileri, ülkede güvenliğin sağlanmasının Afgan güvenlik güçlerine devri konusunda ilerleme kaydetmişti. Görüşmeler sırasında üzerinde anlaşmaya varılan kentlerde emniyetin tesisi, Afgan güvenlik güçlerine devredildi. Afgan asker ve polisi, hali hazırda ülkede güvenliğin yüzde 89'unun sorumluluğunu üstlenmiş durumda. 

Bugün başkent Kabil'de başlayan beşinci ve son görüşmelerde, güvenliğin tesisinin tamamıyla Afganistan ordusuna teslimi görüşülüyor. 

Nihai oturuma, Afgan hükumeti adına geçiş sürecinden sorumlu olan Eşref Gani başkanlık ediyor. ISAF'ı ise ABD'li komutanı General Joseph Dunford temsil ediyor. 

Afganistan Savunma Bakanlığı yetkilileri, devir teslim işlemlerinin birkaç gün içerisinde başlayabileceğini dile getiriyor. Son kalan 95 ilçe ve kasaba, NATO tarafından törenlerle Afganistan tarafına devredilecek. 

HABERE YORUM KAT