1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. ‘Nasılsanız Öyle Yönetilirsiniz’, Ya da Kimler Sevindirilmemeli?
‘Nasılsanız Öyle Yönetilirsiniz’, Ya da Kimler Sevindirilmemeli?

‘Nasılsanız Öyle Yönetilirsiniz’, Ya da Kimler Sevindirilmemeli?

Gerçekte, Tayyîb Erdoğan Türkiyesi ile, kemalist-laik rejime bağlı güçler arası bir hesablaşma.. Her ne kadar genel çerçevesi itibariyle bütün partiler laiklik şemsiyesi altında bulunmaya mecbur iseler de...

A+A-

Selahaddin E. Çakırgil gündemi yorumluyor:

Seçim öncesi, 6 Haziran Cumartesi günü yayınlanacak olan son yazı, bu..

Halkımız, 80 yılı aşkın bir süredir kendi üzerinden bir buldozer gibi geçmiş olan kemalist-laik rejim ve bu rejimin yönetim kadrolarının baskısından biraz rahat nefes almaya başladıkları son 12 yıldan sonra, nasıl bir tercihte bulunacaklardır?

Bu seçim niye bu kadar önemli?

Çünkü, bu seçim, AK Parti ile diğer partiler arasındaki bir tercih değil..

Gerçekte, Tayyîb Erdoğan Türkiyesi ile, kemalist-laik rejime bağlı güçler arası bir hesablaşma.. Her ne kadar genel çerçevesi itibariyle bütün partiler laiklik şemsiyesi altında bulunmaya mecbur iseler de, Tayyib Erdoğan, bu laiklik sloganını, 80 yıldır olmadığı şekilde yeni fiilî yorumlara kavuşturmuşa benziyor.

Ama, laik rejimin temelleri üzerinde 90 yıllık klişe kalıpları esas alanların kabul edemediği bir yorum tarzı, Erdoğan’ınki.. ‘Eyvah, laiklik elden gidiyor.. Bu yol bize iktidar yolunu da ebediyyen kapatacak..’ diye hayıflanıp dövünüyorlar.

(Burada denilebilir ki, niçin tek bir isimden söz ediyorsunuz.. Üstelik o isim, bugün partisi bile olmayan bir kişidir.. Evet öyledir de, Tayyib Erdoğan karizmatik bir lider olarak, cumhurbaşkanı olsun veya olmasın, elinde hukuken bir partisi olsun veya olmasın, o, Türkiye’de ona 12 senedir oy ve destek veren kitlelerin genel eğilimine sahib, güçlü bir isim..)

Halkımız 12 yılı aşkın zamandır kendilerine gece-gündüz durmaksızın hizmet sunmak derdinde olan bu lider ve etrafındaki hizmet kadrosuna, bir 4 sene için tekrar oy verecek midir? Ama açık olan şu ki, ona ve hizmet ekibine karşı, ilginç bir ittifak oluşmuştur.

Yazının Devamı >>>