1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Namlular Fırat'ın Doğusuna da Çevrilebilir
Namlular Fırat'ın Doğusuna da Çevrilebilir

Namlular Fırat'ın Doğusuna da Çevrilebilir

Savaş uçakları, roket sistemleri, obüsler, tanklar, zırhlılar, İHA’lar, bordo bereliler, istihkam birlikleri ve 2 bin kişilik ÖSO timi...

A+A-

“Fırat Kalkanı” isimli operasyon için Suriye’ye çok sayıda tank ve Özel Kuvvetler mensubu sevk eden Türkiye, operasyonu büyütmeye hazırlanıyor. PKK'nın Suriye’deki uzantısı PYD’nin Fırat’ın doğusuna çekilmeme ihtimaline karşı bölgedeki PYD hedefleri tek tek belirlendi. Mobilize duruma geçen hedefler imha edilmeye başlandı.

Askerî uzmanlara göre Türkiye, “Fırat Kalkanı” isimli operasyon için hazırladığı askerî kuvvetle, Suriye krizinin başından buyana talep ettiği “güvenli bölge”yi rahatlıkla kurabilir. Üstelik sınır hattını tehlikelerden tamamıyla arındırmak için namlular Fırat'ın doğusuna da çevrilebilir.

Bu Güç Cerablus'u Aşar

TSK, “Fırat Kalkanı” isimli operasyon için sınır içinde ve dışında iki tank taburu görevlendirdi. Bir istihkam taburu sınırı aşıp Cerablus'taki bombalı tuzakları ve mayınları temizliyor. 70 kilometre menzilli Çoklu Namlulu Roketatar Sistemleri (ÇNRA), 40 kilometre etkili menzile sahip T-155 fırtına obüsleri, Hava Kuvvetleri'ne bağlı F-16 jetleri, anlık istihbarat için insansız hava araçları (İHA), zırhlı savunma sistemleri, yaklaşık 2 bin kişiden oluşan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) gücü ve Genelkurmay'a bağlı 2 tabur bordo bereli, aktif olarak operasyona katılıyor.

Askerî kaynaklara göre Suriye’de bulunan tank sayısı şimdilik 52. Bunun yanında 50'ye yakın tank da sınıra sıfır noktada hazır vaziyette bekliyor. 100'ü aşkın tank, top ve roket sisteminin kullanıldığı bu askerî kuvvet sâdece Cerablus için hazırlanmadı. 24 Ağustos'taki Cerablus operasyonu için, “Fırat Kalkanı'nın sâdece ilk safhası” yorumları yapılıyor.

Hedefler Belirlendi

“Fırat Kalkanı” isimli operasyon için saha istihbaratı da etkin bir şekilde kullanılıyor. Cerablus ve Menbic’in çevresindeki PYD noktaları tek tek tespit edildi. Öte yandan Türkiye, “IŞİD karşıtı” Uluslararası Koalisyon’a PYD hedeflerinin mobilize duruma geçmesi hâlinde vurulacağı bilgisini verdi. Dün öğleden sonra PYD militanlarında hareketlilik tespit edilince Amame köyündeki PYD hedefleri Hava Kuvvetleri'ne bağlı uçaklar tarafından imha edildi. Aynı zamanda sınır dışındaki tanklara ‘hazır bekleyin’ talimatı gitti. Öte yandan Türkiye içindeki hava indirme unsurlarına da harekât emri verildi.

PYD'ye 48 Saat

Türkiye, PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD'ye Fırat'ın doğusuna çekilmesi için 48 saat süre verdi.

“Harekâtın Adı Fırat Kalkanı”

Askerî uzmanlara göre, “Fırat Kalkanı” isimli operasyon için hazırlanan personel ve askerî sistemlerin sâdece Cerablus için yapılmış olması imkânsız.

Emekli Tankçı Binbaşı Ali Coşar, sınır içi ve dışındaki yığınağın çok büyük bir operasyon hazırlığının göstergesi olduğunu söylüyor. Coşar, “Harekât her ne kadar Cerablus ile başlasa da harekâtın adı Fırat Kalkanı, burası ‘güvenli bölge’ olarak tâbir edilen alanın içerisinde. Cerablus'tan başlayp güney batı ve batıyı da kapsayan bir alandan bahsediliyor ve bu alanın içinde Menbiç de bulunuyor.” diyor.

guvenli_bolge.jpg

“Güvenli Bölge”ye Yeter

Cerablus bölgesini bilenler için “Bu kadar kuvvet, bu kadar dar alanda ne arıyor?” sorusunun gündeme geldiğini belirten Coşar, “Eğer PYD güçleri Menbiç'ten çekilmezse bu harekât, operatif ve stratejik bir konumdaki Menbiç ile de genişletilecektir. Böyle bir operasyon için de 2 tank taburu, piyade gücü, hava desteği ve özel kuvvet desteği gerekir. Şu an sahada bulunan güç de zâten bu nitelikte. Hâlihazırdaki güçle 45 kilometre derinliğinde ve 98 kilometre uzunluğundaki bir alanda kontrol kolaylıkla sağlanabilecektir. Mevcut hazırlıklı gücümüzle, Suriye krizinin başından bu yana talep ettiğimiz ‘güvenli bölge’ projesini hayata geçirebiliriz.” dedi.

“PYD’ye Verilen Silahlar PKK’ya Gidiyor”

Coşar'a göre Fırat’ın batısında yürütülen operasyon, Fırat’ın doğusunda da uygulanmalı. “Sınır güvenliği sınırın ötesinden başlar.” diyen Coşar, şunları söylüyor:

“Uluslararası koalisyonun PYD'ye verdiği silahlar PKK'ya gidiyor. Fırat’ın doğusundaki hudut bölgesi geçişken bir alan. Dolayısıyla o bölgedeki PKK hâkimiyetindeki yerlerden Türkiye'ye terör ihraç edilebilir. O bölgelerde PKK/PYD'nin varlığı PYD'ye verilen silahlar Kamışlı üzerinden Nusaybin'e gidiyor demektir. Buraları emniyete almadan bu silahların ve terör unsurlarının Türkiye'ye geçmeyeceğini garanti edemeyiz.”.

Hangi Birlik Ne Yapıyor?

Özel Kuvvetler, sınır dışında hava kuvvetlerine hedef kıymetlendirme, yani lazer işaretleme yapıyor. Topçu atışlarına da atış düzeltme faaliyeti icra ediyor. Suriye’deki 4 ÖKK taburu ikiye ayrılıyor. Bir grup ÖKK mensubu MİT ile birlikte istihbarat faaliyeti yürütürken diğer grup operasyonel faaliyet gösteriyor. ÖSO'nun yapamayacağı ‘nokta operasyonlar’da görevi ÖKK devralıyor. Cerablus'ta yürütülen operasyonun Özel Kuvvetler işi olduğu belirtiliyor. “Fırat Kalkanı” isimli operasyon için görevlendirilen iki tank taburu ise sahada piyade gücü olarak görev yapan ÖSO mensuplarına kalkan görevi görüyor. Aynı zamanda top ve obüslere nazaran yakın ateş desteği sağlıyor. Sınır ötesindeki bir tabur istihkam askeri de bölgedeki mayınlı tuzak ve bombaları belirleyerek imha ediyor.

tank-001.jpg

İstanbul'dan Gaziantep’e

İstanbul’un Maltepe ilçesindeki 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı'ndan demiryoluyla sevk edilen 15 tank ve obüs, Gaziantep'in İslahiye ilçesine ulaştı. Vagonlardan indirilen tank ve öbüsler, polis eskortu eşliğinde Alpay Başaran Kışlası'na götürüldü. Sevkiyatın 6 Eylül'e kadar sürmesi planlanıyor. Suriye sınırına toplamda 105 tank ve öbüsün taşınmasının düşünüldüğü belirtiliyor.

Kaynak: Cihat Arpacık / Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT