1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Namaz, Direniş ve Özgürlük (Video)
Namaz, Direniş ve Özgürlük (Video)

Namaz, Direniş ve Özgürlük (Video)

Baas diktatörlüğüne karşı özgürlük mücadelesi veren Suriyeli Müslümanlar eyleme başlamadan önce toplu halde namazlarını eda ediyorlar.

21 Nisan 2011 Perşembe 00:23A+A-

Hasan Doğan-Haksöz Haber-Şam

Namaz müminlerin miracı, inananların baş tacı ve göz nuru… Sadece Rabbi karşısında secde ve rukuya varan, sadece Rabbi karşısında eğilen bir bir Müslüman'ı hangi silah, hangi zalim korkutabilir ki? Haftalardır kanlı Baas diktatörlüğüne karşı özgürlük mücadelesi veren Suriyeli Müslümanlar da Esed'in kiralık katillerine karşı verdikleri özgürlük mücadelesinde en büyük gücü namazlarından alıyorlar. Tıpkı Şam'ın varoş mahallerinden olan Muaddamiye'deki bu görüntülerde   olduğu gibi. Önce sokaklarda toplu halde namazlar eda ediliyor. Yüksek sesle Tebbet sureleri, kıyam ayetleri okunuyor. Daha sonra da tek silahları imanları ve ellerindeki taşlar olan Suriyeli Müslümanlar Şam sokaklarında kıyama duruyorlar. Kurşun sesleri tekbir seslerine karışıyor ve gepegencecik gençler ölüme  yürüyor.

Bedeli ne olursa olsun özgürlük

Suriyeli devrimcilere soruyorum: "Bu ülkede özgürlük  için sokağa çıkmak ölmek demektir, zindan ve işkence demektir, korkmuyor musunuz?" diye. Bir devrimci cevap veriyor: "Yıllardır kendimizi ilk defa bu kadar özgür hissediyoruz. Yıllardır sustuk. Şahit olduğumuz zulümleri içimize attık. Artık geri dönüş yok. Bedeli ne olursa olsun, özgür olana kadar sokakları terk etmeyeceğiz." Önceleri Cuma günleri yaklaştığında içime ferah dolar, sevinirdim. Fakat artık Cuma günü yaklaştığında kaygılarım artıyor. Çünkü her Cuma Şam'da fidan gibi gençler şehit düşerek Rablerine yürüyorlar. Hani kimileri Suriyeli devrimcilerin Amerika ve İsrail tarafından yönlendirildiklerini iddia ediyor ve "Suriye'deki bu gösterilerin arkasında kimler var?" sorusunu soruyor ya… İşte onlara cevap: Suriye'deki gösterilerin arkasında yıllardır baskı altında yaşayan ve artık kaybedecek hiçbir şeyleri kalmayan özgürlük aşığı bu fakir ve imanlı gençler var. 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum