1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Nakşibendi Ordusu, IŞİD’e Savaş İlan Etti
Nakşibendi Ordusu, IŞİD’e Savaş İlan Etti

Nakşibendi Ordusu, IŞİD’e Savaş İlan Etti

Musul kentinde Sünni silahlı grupların en önemlilerinden olan Nakşibendi Odusu, otoritesini tanımayacağını açıkladığı IŞİD ile çatışıyor.

A+A-

Edinilen bilgilere göre, Musul kentinde devrik lider Saddam Hüseyin’in yardımcısı İzzet İbrahim el-Duri’nin liderliğini yaptığı Nakşibendi Ordusu ile Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. IŞİD’e biat etmeyeceğini açıklayan ve çoğunluğunu Baas rejimi askerlerinin oluşturduğu Nakşibendi Ordusu ile hilafet ilan eden IŞİD militanları arasında yaşanan çatışmalarda onlarca kişinin hayatını kaybettiği öğrenildi.

El-İtca’ya konuşan Musul kentinin ileri gelenlerinden İbrahim Tayi, Nakşibendi Ordusu’nun IŞİD halifesi Ebubekir el Bağdadi’ye biat etmeyeceğini açıklamasının ardından aralarındaki pragmatik işbirliğinin çöktüğünü belirterek, her iki taraf arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını söyledi.

Çatışmaların Musul kentinin doğusunda (Fırat Nehri’nin doğusu) yoğunlaştığını belirten İbrahim Tayi, Nakşibendi Ordusundan 12 militanın hayatını kabettiği, IŞİD militanlarından da hayatını kaybeden ve yaralananların olduğunu bildirdi.

Nakşibendi Ordusu örgütü, Musul kentinin ele geçirilmesi operasyonunda IŞİD ile birlikte hareket etmişti. Daha çok Kerkük’ün güneyinde etkili olan Nakşibendi Ordusu, geçtiğimiz günlerde Peşmerge Güçleri’ne karşı savaşmayacaklarını açıklamıştı.

Ajanslar-BAS NEWS

HABERE YORUM KAT