1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. TUNUS

  4. Nahda Seçimlerde Tarafsız Kalacak
Nahda Seçimlerde Tarafsız Kalacak

Nahda Seçimlerde Tarafsız Kalacak

Nahda Hareketi Partisi, Tunus'ta 21 Aralık'ta yapılması planlanan ikinci tur cumhurbaşkanlığı seçimlerinde herhangi bir adayı desteklemeyeceklerini açıkladı.

A+A-

Hareketin Şura Konseyi, 21 Aralık'ta yapılması planlanan ikinci tur cumhurbaşkanlığı seçimlerinde herhangi bir adayı desteklemeyeceklerini, oy vermede ise en uygun adayı seçmeleri konusunda üyelerin serbest bırakıldığını açıkladı.

Yüksek Seçim Kurulu, cumhurbaşkanlığı seçiminde, Nida Tunus Partisi lideri El-Baci Kaid Sibsi'nin yüzde 39,4 oy aldığını, şu andaki Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif Marzuki'nin ise yüzde 33,4'le onu takip ettiğini duyurmuştu.

YSK, Aralık ayında gerçekleşecek ikinci tur seçiminde yarışacak Sibsi'nin, ilk turda 1 milyon 289 bin, Marzuki'nin ise 1 milyon 92 bin oy aldığını belirtti.

Ülke dışındaki Tunuslular oylarını 19, 20 ve 21 Aralık’ta kullanacaklar. YSK, seçimin ikinci turu için propaganda döneminin salı günü başlayıp 19 Aralık’a kadar süreceğini açıklamıştı..

Tunus İdare Mahkemesi, Munsif Marzuki’nin seçimin ilk tur sonuçlarına ilişkin yaptığı 8 itiraz başvurusunu ise reddetti.

(Al Jazeera / AA)

 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT