1. HABERLER

  2. HABER

  3. Nabi Avcı: Yeni Dershane Açılmayacak
Nabi Avcı: Yeni Dershane Açılmayacak

Nabi Avcı: Yeni Dershane Açılmayacak

Milli Eğitim Bakanı Avcı, yeni açılacak dershanelere ruhsat verilmeyeceğini, çocukların 2014 Haziran ayının sonuna kadar kurslarına devam edebileceklerini söyledi.

A+A-

Milli Eğitim Bakanı Avcı, AA Editör Masası'nda, yeni açılacak dershanelere ruhsat verilmeyeceğini, çocukların 2014 Haziran ayının sonuna kadar kurslarına devam edebileceklerini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı "Demokratikleşme Paketi"nin en önemli bölümlerinden biri olan kamudaki başörtüsü yasağı ve ilköğretimdeki "Öğrenci Andı"na ilişkin düzenleme Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tarihi karar sonrası Anadolu Ajansı Editör Masası'na konuk olan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, AA editörlerinin sorularını yanıtladı.

Avcı, kamuda başörtüsü yasağının kaldırılmasıyla ilgili, "Çok büyük bir kesimi, özellikle kadın çalışanları rahatlatan, onların yıllardır yaşadıkları sıkıntıları ortadan kaldıran bir düzenleme oldu" dedi.

Günün şartlarına uyduruldu

Bakan Avcı, okullarda andımızın okunmasına son verilmesiyle ilgili, "Bugünün dünyasında artık söyleyenler de söyletenler de neyi niçin söylediklerini çok düşünmez hale gelmişti. Günün şartlarına uydurulmuş oldu" değerlendirmesinde bulundu 

28 Şubat süreci

28 Şubat sürecinde görevine son verilen öğretmenlerden 350'sinin göreve dönmek için Bakanlığa başvurduğunu bildiren Avcı, ''Durumlarını inceliyoruz. Kendi koşullarına uygun bir şekilde onu telafi etmeye çalışıyoruz'' dedi.

''Kaç kişinin mağdur edildiğine ilişkin toplam bir rakam var mı'' sorusu üzerine Avcı, bazı kişilerin müracaat ettiğini, bazılarının ise etmediğini, öğretmenlikten ayrılıp başka kuruma geçen, özel sektörde iş bulan kişiler de olduğunu söyledi. Bu kişilerin tümünün Milli Eğitim Bakanlığına dönmek için müracaat etmediğine dikkati çeken Avcı, ''Ama sayının binler olduğunu söyleyebilirim'' dedi.

Yeni dershanelere ruhsat yok

Avcı yeni açılacak dershanelere ruhsat verilmeyeceğini, Ocak ayına kadar TBMM'de yapılacak yasal düzenlemeyle de Milli Eğitim Kanunu'nda yer alan dershaneye ilişkin tanımlar ve kuralların çıkarılmış olacağını kaydetti.

Avcı, ''Ocakta kapattık çocuklar dışarı diye, böyle bir şey yok. Dershanelerde eğitim almakta olan çocuklar dönemin sonuna kadar, 2014 Haziran ayının sonuna kadar kurslarına devam edecekler" dedi.

Yüzde 70'i özel okul olmak istiyor

Avcı, dershanelerin yüzde 20'sinin mevcut koşullarda özel okula dönüşme kabiliyetinin bulunduğunun altını çizerek, Geri kalanların da ekstra desteklerle özel okula dönüşebilecek gibi gözüktüğünü, dershanelerin yüzde 70'inin özel okula dönüşmek istediğini ifade etti.

Özel okula dönüşen dershanelere devletin burslu öğrenci göndereceğini söyleyen Avcı, bunun için kanunla düzenleme yapılacağını bildirdi.

Avcı, dershanelerin özel okula dönüşmesi için özel okul kriterlerinin, geçiş süreci için bir süreliğine hafifletilmesini ve özel okula dönüşecek dershaneler için kredi kolaylığı sağlanmasını planladıklarını bildirdi. Avcı, "En azından bir geçiş süreci için, dershanelere, özel okul açma kriterlerini 'geri çekelim' diyoruz ama en geç üç sene içinde o kriterlere ulaşmayı hedeflesinler. Bir de, özel okula dönüşecek dershanelere finansman, kredi kolaylığı sağlayalım" dedi.

AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum