Myanmar’da Yeni Meclis Açıldı

01.02.2016 13:51
Myanmar’da Yeni Meclis Açıldı
Myanmar’da Aung San Suu Çi'nin partisi Ulusal Demokrasi Birliği'nin kazanmasıyla sonuçlanan seçimlerin ardından Halk Meclisi, bugün ilk kez toplandı.
Yaklaşık 50 yıllık cunta yönetiminin ardından özgürlüğe geçiş süreci yaşayan Myanmar’da yeni hükümetin 8 Kasım’daki seçimlerde oyların yüzde 80’inini alan NLD öncülüğünde kurulması bekleniyor. 
 
NLD, 664 milletvekilliğinden 390’ını kazanmıştı. Uzun yıllar ülkeyi yöneten Birlik Dayanışma ve Partisi (USDP) ise sadece 42 milletvekilliği alabilmişti. Anayasaya göre, milletvekillerinin yüzde 25’ini ordu mensupları oluşturuyor. Bu durum, özellikle anayasa değişikliklerinde yüzde 75’in üzerinde milletvekilinin desteği gerektiğinde ordunun rolünü belirleyici kılıyor.
 
Yeni meclisi önemli sorunlar bekliyor
 
Meclisin ilk işi, meclis başkanları ve sözcülerini belirlemek olacak. Gelecek haftadan itibaren başlayacak on günlük süreçte de devlet başkanı ve iki yardımcısının belirlenmesi bekleniyor. 
 
Yasal engelden ötürü devlet başkanı olamayan NLD Başkanı Su Çi, devlet başkanının belirlenmesinde önemli rol oynayacak. Bu arada NLD, başta devlet başkanlığı seçimi olmak üzere çeşitli konularda üst düzey askeri yetkililerle görüşmelerde bulunuyor. 
 
Yeni meclisi önemli sorunlar da bekliyor. Yeni meclis, yeni anayasasının hazırlanmasından sivil özgürlüklere, etnik azınlıklarla ilişkilerden ekonomiye kadar çok çeşitli alanlarda reform çalışmaları yapması bekleniyor.
 
(AA)
  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim