1. HABERLER

  2. HABER

  3. Myanmar'da Rohingyalar Arakan'dan Kaçıyor
Myanmar'da Rohingyalar Arakan'dan Kaçıyor

Myanmar'da Rohingyalar Arakan'dan Kaçıyor

Müslüman Rohingyalar, hükümetin çok sayıda kişiyi tutuklaması üzerine kitleler halinde Tayland ve Malezya'ya geçiyor.

A+A-

Myanmar'da Müslüman Rohingyalar, hükümetin son dönemde bölgede çok sayıda kişiyi tutuklaması üzerine ülkenin batısındaki Arakan eyaletinden kaçıyor. 

Sivil toplum kuruluşu Arakan Projesi'nin başkanı Chris Lewa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir haftada sekiz bin Rohingyanın Arakan'dan ayrıldığını, bunun, 2013 yılı boyunca bölgeden kaçan Rohingyaların sayısından fazla olduğunu söyledi. 

Lewa, Arakan'dan ayrılan Rohingyaların, teknelerle Tayland ve Malezya'ya geçtiğini, Myanmar polisinin tüm bu olanlara seyirci kaldığını belirtti. 

Arakan'da son dönemde dini liderlerin ve cemaat önderlerinin ardı ardına tutuklandığını ifade eden Lewa, bazı tutukluların işkenceye maruz kalarak öldüğünü savundu ve bu durumun, "halkın arasında bir çeşit paniğe yol açtığını" bildirdi. 

Bu arada Tayland'ın güneyine gelen Rohingyalardan bazılarının, insan tacirlerinin ve yozlaşmış yerel yetkililerin tuzağına düştüğü biliniyor. 

Bölgeye kitleler halindeki bu son kaçış, insan tacirlerinin kurduğu kamplarda Rohingyalara uygulanan vahşeti gözler önüne seren bir videonun ortaya çıkmasıyla aynı döneme denk geldi.  

Halihazırda göçmen polisi tarafından incelenen videoda, ülkenin güneyinde ormanlık bölgede bir kampta iki adamın, Rohingyalı bir kadına tecavüz ettiği görülüyor. 

Myanmar'da 2012 yılından bu yana meydana gelen ve Müslümanları hedef alan şiddet olaylarında, 200 kişi öldü, 140 bin kişi evsiz kaldı.

On binlerce Müslümanın, tekneyle Tayland, Malezya ve Avustralya'ya gitmek için insan tacirlerine büyük meblağlar ödediği belirtiliyor. 

HABERE YORUM KAT