Myanmar'da Müslümanların Seçimlere Katılması Engelleniyor

06.11.2015 14:33
Myanmar'da Müslümanların Seçimlere Katılması Engelleniyor
Avrupa Rohingya Kurulu Genel Sekreteri Muhammed İbrahim, Myanmar'da 8 Kasım'da yapılacak genel seçimde Müslümanların seçme ve seçilme haklarının ellerinden alındığını söyledi.

Avrupa Rohingya Kurulu Genel Sekreteri Muhammed İbrahim, Myanmar'ın bağımsızlığını kazanmasından bu yana ülkede yapılan tüm seçimlerde Müslümanlarının katılabildiğini hatırlatarak, "Arakan'daki Rohingyalar tarihte ilk kez aday olamıyor. 'Vatandaşlığınız yok, seçilme niteliğine sahip değilsiniz, yasa dışı göçmensiniz' denilerek Arakanlı Müslümanların adaylıklarını engelliyorlar" dedi. 

İbrahim, Myanmar'da genel seçimlerin ordunun nüfuzu altında yapılacağına, gözlemlerine göre özgür ve adil olmayacağına dikkati çekerek, "İktidardaki ordu destekli hükümet, Rohingyaların 8 Kasım'daki seçimlere girmesini engelliyor. Parlamentoda her dönem kendi milletvekillerimiz vardı. Hatta 2010 yılında yapılan seçimlerde parlamentoda bizi temsil eden dört vekilimiz bulunuyordu ama bu kez olmayacak" diye konuştu. 

Arakan Project yetkilisi Chris Lewa, "Seçim gününde ve sonrasında Rogingyalara yönelik şiddet olaylarının çıkmasından endişeliyim. Merkezi hükümet, aşırı uçları sakinleştireceğine onlara daha çok destek veriyor ve durum her geçen gün kötüye gidiyor" ifadesini kullandı.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim