Myanmar'da Müslümanlara İşkence Edilmesine Göz Yumuldu

06.12.2015 18:13
Myanmar'da Müslümanlara İşkence Edilmesine Göz Yumuldu
İnsan hakları örgütü Fortify Rights, Myanmar hükümetinin, "Myanmar Müslüman Ordusu" adında bir grup tarafından eğitildikleri iddiasıyla 12 Müslüman'a işkence edilmesine göz yumduğunu belirtti.

Merkezi Güneydoğu Asya’da bulunan insan hakları örgütü Fortify Rights, Myanmar hükümetinin, "Myanmar Müslüman Ordusu" adında bir grup tarafından eğitildikleri iddiasıyla 12 Müslüman'a işkence edilmesine göz yumduğunu belirtti.

Yargı süreçleri devam eden 12 Müslüman'ın avukatları, yaptıkları açıklamada, "Myanmar Müslüman Ordusu" adında bir grubun varlığının bile şüpheli olduğunu belirtti. Avukatlar,  "Müslümanlara yapılan işkenceyi meşrulaştırmak için" Myanmarlı yetkililerce bu tür suçlamalar uydurulduğunu söyledi.

Fortify Rights'ın yöneticilerinden Matthew Smith ise Myanmarlı yetkililerin elinde, 12 Müslümanın "Myanmar Müslüman Ordusu" ile bağlantılı olduğu konusunda hiçbir delil bulunmadığını belirterek "Yargı süreci, şüphe ve belirsizliğe değil, gerçeklere ve kanıtlara dayanmalı" dedi.

Ülkede 1982'de kabul edilen yasayla vatandaşlık haklarını kaybeden Arakanlı Müslümanlar, "devletsiz" sayılıyor. Birleşmiş Milletler tarafından "eziyet gören dini azınlık" olarak kabul edilen Arakanlı Müslümanlar, hem şiddet olaylarına hem de yasal, ekonomik ve toplumsal ayrımcılığa maruz kalıyor. 

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim