1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. ARAKAN

  4. Myanmar Hükümetinden Teminat Aldık
Myanmar Hükümetinden Teminat Aldık

Myanmar Hükümetinden Teminat Aldık

İİT Genel Sekreteri İhsanoğlu, "Myanmar hükümetinden, ülkede yaşayan 800 bin Rohingya Müslümanına vatandaşlık verilmesi meselesinin çözümü konusunda teminat aldık" dedi.

A+A-

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Myanmar hükümetinden, ülkede yaşayan 800 bin Rohingya Müslümanına vatandaşlık verilmesi meselesinin çözümü konusunda teminat aldıklarını söyledi.

İİT heyetiyle birlikte Myanmar'ı ziyaret eden İhsanoğlu, Arakan eyaletinin başkenti Sittwe'nin dışında kurulan kamplardan çok etkilendiğini ve buralarda kalan Rohingya Müslümanlarının kendisini gözyaşlarına boğduğunu ifade etti. İhsanoğlu, "Hiç böyle hissetmemiştim. Çaresizlerdi, korkmuşlardı. Orada olduğumuz için mutlulardı ancak bu, gözyaşları içinde dışa vurulan bir mutluluktu" dedi.

İhsanoğlu, "selamün aleyküm" selamına kalabalığın karşılık vermesini, "Hissetiğimi açıklayamam. Çok duygulandırıcıydı" sözleriyle değerlendirdi.

Ekmeleddin İhsanoğlu, Myanmar hükümetinden, ülkede yaşayan 800 bin Rohingya Müslümanına vatandaşlık verilmesi meselesinin çözümü konusunda teminat aldığını belirterek, "Bu sorun çözülmezse, çok büyük problem olur" ifadesini kullandı.

İİT heyeti, Myanmar'a, devlet başkanı, bakanlar, dinlerarası diyalog grupları ve BM kuruluşlarıyla temasları kapsayan 4 günlük bir ziyarette bulunuyor. Ziyaret, ülkede protesto gösterilerine de neden oldu.

Öte yandan İhsanoğlu, ziyareti, "azınlıktaki Müslümanlara yönelik tekrarlanan saldırılar konusunda genellikle sessiz kalan Myanmar hükümetinin daveti üzerine yapılmasından ötürü bir başarı" olarak değerlendirdi.

AA

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT