1. HABERLER

  2. HABER

  3. Muzaffer Tekin'e 'Danıştay' Cezası
Muzaffer Tekine Danıştay Cezası

Muzaffer Tekin'e 'Danıştay' Cezası

Savcılık mütalaasında Ergenekon'un başarısızlık durumunda üyelerini intihar etmeye zorlandığı vurgulandı. Danıştay saldırısının deşifre olması üzerine Muzaffer Tekin, sanık Veli Küçük tarafından intihar etmeye zorlandı.

21 Mart 2013 Perşembe 04:09A+A-

CİHAT ARPACIK / YENİ ŞAFAK

Ergenekon davasında esasa ilişkin mütalaanın açıklanmasıyla sona gelindi. 2271 sayfalık mütalaada 'Silahlı Terör Örgütü' olarak nitelendirilen Ergenekon'un kendi içindeki teamüllerine ilişkin bilgilere de verildi. Mütalaada örgütün kendi üyeleri üzerinde dahi büyük bir baskı kurduğu hatta üyelerini intihara zorladığı vurgulandı. Ergenekon'un başarısız eylem yapan üyeleri için uygun gördüğü sonun 'hayat sonlandırma' olduğunun ifade edildiği mütalaada, Danıştay saldırısı sonrası intihar girişiminde bulunan Muzaffer Tekin'in yine Ergenekon tarafından intihara zorlandığı belirtildi. Mütalaada, 17 Mayıs 2006'da Danıştay 2. Daire'ye yönelik gerçekleştirilen saldırının Ergenekon tarafından yapıldığı kaydedildi. Ancak Danıştay eyleminin örgüt tarafından işlendiğinin deşifre olması ve eylemin başarısızlıkla sonuçlanması üzerine eylemi planlayanlardan biri olduğu iddia edilen Muzaffer Tekin hakkında 'ölüm' kararı verildiği ifade edildi.

NÜFUS CÜZDANI ALINDI

Saldırı sonrası bazı sanıklardan ele geçirilen dokümanlara atıf yapılan iddianamede konuyla ilgili şunlar belirtildi: 'Derin yapıda sembolik bir anlam taşıyan nüfus cüzdanına el koyma hadisesi gerçekleşmiş ve Muzaffer Tekin intihar etmeye yönlendirilmiştir. Hayatini sonlandırma işlemi, Ergenekon Terör Örgütü'nün başarısız ve deşifre olan kendi mensupları için uygun gördüğü bir sondur.' 'Örgütün üst düzey yöneticisi' olarak nitelendirilen emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün, Danıştay saldırısı sonrası bir gazeteye verdiği röportajda intihar girişiminde bulunan Tekin hakkında sarfettiği sözler de mütalaada yer aldı. Küçük'ün Tekin hakkında söylediği, 'Asker adam öyle dangul dungul intihar etmez, çeker silahını vurur kendini' şeklindeki cümleleriyle örgütün deşifre olan örgüt mensubuna sahip çıkılmaması gerektiği prensibine uygun davrandığı belirtilirken bu ifadelerin açık bir örgütsel tavır olduğu vurgulandı.

KIRILMA YARATTI

Ergenekon yönetimine göre başarısızlıkla sonuçlanan Danıştay saldırısının örgüt mensupları arasında gel-gitler yaşanmasına neden olduğunun ifade edildiği mütalaada 'Bu dönemdeki örgüt içi havayı yansıtması bakımından en çarpıcı örneklerden biri de sanık Hüseyin Görüm ile sanık Mehmet Fikri Karadağ arasında geçen Danıştay saldırısı sonrası Ergenekon Terör Örgütü mensuplarının davranışlarının sorgulandığı kayıt altına alınan görüşmedir' denildi.

Ön alma stratejisi uygulandı

Danıştay eyleminden sonra örgütün, deşifre olan ajana sahip çıkmama ve yıpratma prensibine uygun davrandığı belirtildi. Mütalaada, 'Danıştay saldırısı sonrası Muzaffer Tekin'in kendini öldürmeye zorlandığı, diğer taraftan sanık Doğu Perinçek'in basın açıklamaları ile sanık Mehmet Zekeriya Öztürk'ün de içinde bulunduğu bir kısım örgüt üyelerinin suçlanıp feda edilerek 'Ön Alma' stratejisi uygulandığı, Öztürk tarafından Tekin'in nüfus cüzdanı teşhir edilerek artık kendi döneminin başladığının ifade edildiği anlaşılmıştır' denildi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum