1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mutki'de Jandarma Çöplüğünde Toplu Mezar
Mutkide Jandarma Çöplüğünde Toplu Mezar

Mutki'de Jandarma Çöplüğünde Toplu Mezar

Bitlis’in Mutki ilçesinde 1999 yılında öldürülen 9 gencin izi Mutki Jandarma Karakolu çöplüğündeki toplu mezarda bulundu. Mezarda 12 cenazenin olduğu tahmin ediliyor.

05 Ocak 2011 Çarşamba 10:28A+A-

ANF'de yer alan habere göre Bitlis'in Norşin (Güroymak) İlçesi'nde 1999 yılında PKK'ya katılmak üzere evlerinden ayrılan ve Mutki İlçesi kırsalından dağa çıkmak için yol alan ancak daha sonra bir daha haber alınamayan 9 gencin izine Mutki Jandarma Karakolu çöplüğünde ulaşıldı.

İHD Bitlis Temsilciliği'nin başvurusu üzerine Cumhuriyet Savcılığı tarafından kazı yapılan bölgede toplu mezara ulaşıldı. Şu ana kadar yapılan kazılarda 7 kişiye ait kemikler çıktı. Bölgede kazı çalışmaları sürerken aynı yerde 5 kişinin daha kemiklerine ulaşılması bekleniyor. Toplam 12 kişiden 9'unun silahsız sivil gençler olduğu bilinirken, 3 kişinin ise PKK gerillası olduğu öğrenildi.

Toplu mezarın bulunduğu çöplük bölgede kazı çalışması sürerken, basın mensuplarının bölgeye girmelerine ve çekim yapmalarına Savcılık tarafından izin verilmediği bildirildi.

ANF'ye bilgi veren İHD yöneticileri, çocukları yıllardır kayıp olan ailelerin ve İHD'nin ısrarlı başvuruları sonucunda bölgede kazı yapıldığını belirterek şöyle dediler: "Aileler çocuklarının Norşin (Güroymak) İlçesinden PKK'ye katılmak üzere Mutki İlçesi kırsal alanına gittikleri ve buradan daha sonra kırsal alan yolu ile PKK'lilere ulaşmaya çalışmışlar. Ancak, burada pusu kuran özel harekat timleri ve askerler 9 genç yukarı kısımdan gelen 3 gerillaya ulaşmaya çalıştıkları anda otomatik silahlarla taranarak yaşamını yitirdiği ve gerillalar ise yaşanan çatışmada hayatını kaybettiği yönünde ellerinde bilgiler vardı. Ve bu bilgiler ışığında biz başvuru yaptık."

Öldürülen Alican Kızılkaya'nın kardeşi Mehmet Nuri Kızılkaya, Mehmet Eren'in abisi Gülevi Eren ve Cevdet Çalgan'ın babası Mahmut Çalgan'ın başvuruları sonucu Savcılığa başvurduklarını aktaran İHD'li yetkilileri şu bilgiler verdiler:

"Mutki Çöplüğü'nün yanındaki bir alana gömüldüğü yönünde ailelere bilgi ulaşmıştı. Yani 3'ü gerilla toplam 12 kişi öldürüldükten sonra Mutki çöplüğünün yanında topluca gömülmüştü. Bu gerçek devlet tarafından yıllardır inkar ediliyordu. Yapılan kazılarda gizlenen gerçek ortaya çıktı ve şu ana kadar 7 cesedin kemiklerine ulaşıldı. 5 cesede ait kemiklerin de çıkarılması bekleniyor."

Bitlis İHD Temsilcisi Hasan Ceylan ise kemiklerin ortaya çıkmasının ardından hem başvurucu ailelerin hem de kendilerinin olay bölgesinde gözlemci sıfatı ile kalmalarının engellendiğini belirtirken, olay bölgesine gitmek ve savcının tutumunu kınamak amacıyla Muş, Van ve Bitlis İHD Şubeleri ile Bitlis Barosu avukatları ile birlikte bugün basın açıklaması yapacaklarını aktardı.

HABERE YORUM KAT