1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mutki Çöplüğü Taşınabilir
Mutki Çöplüğü Taşınabilir

Mutki Çöplüğü Taşınabilir

Güneydoğu'da bir dönem işlenen faili meçhul cinayetlerle ilgili Bitlis'in Mutki ilçesinde başlayan kazı çalışmalarında, tonlarca çöplüğün bulunduğu alanın boşaltılması gündeme geldi.

18 Ocak 2011 Salı 03:57A+A-

4 Ocak'ta Mutki İlçe Jandarma Komutanlığı'nın bulunduğu tepenin eteklerinde başlayan kazılarda 12 cesede ait kemikler bulunmuştu. Görgü tanıklarının gösterdiği yerler doğrultusunda ikinci kazı yine jandarma karakoluna yakın çöplük alanında yapıldı. Çöplük alanındaki kazıların devam etmesi için çöplerin taşınabileceği iddia edildi. Karakol bahçesinde kazı yapılması için ise kayıp yakınları ile avukatların başvuruda bulunduğu Mutki savcısının karar vermesi bekleniyor.

JİTEM'in kurucusu olduğunu söyleyen jandarma emekli Albay Arif Doğan'ın Mutki Jandarma ilçe komutanı görevini yürüttüğü yıllarda işlendiği iddia edilen faili meçhul cinayetlerle ilgili kazılar, geçen hafta yapılan çalışmalarla devam etti. Metan gazı tehlikesine karşı Bitlis Eren ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nden gelen uzmanlar hazırladıkları raporda herhangi bir tehlike olmadığını söyledi. Bunun üzerine yapılan kazı çalışmasında çöpün olduğu tabaka aşılamadı ve zemine ulaşılamadı. Cesetlerin gömme işleminde görev alan görgü tanıkları, çöp yığınları nedeniyle yerleri tam olarak belirleyemedi. Bunun üzerine savcılar çöplerin taşınıp taşınamayacağı veya taşınması halinde herhangi bir tehlike olup olmadığını belirlemek için uzmanlardan tekrar yardım istedi. Mutki İlçe Jandarma Komutanlığı'nın yanında bulunan çöplükte ikinci bir rapor hazırlayan uzmanlar bu sefer 'metan gazı' tehlikesinin olduğunu rapor etti. Raporu İstanbul'daki bilirkişilere gönderen savcılar, gelecek cevap doğrultusunda çalışma yapacak.

İSMAİL AVCI / ZAMAN

HABERE YORUM KAT