Musul'daki Çatışmalar Bir An Önce Durdurulmalı

11.06.2014 15:25
Musul'daki Çatışmalar Bir An Önce Durdurulmalı
Dünya Müslüman Alimler Birliği, Musul'daki çatışmaların bir an önce durdurulması, Irak hükümetinin anlaşmazlık içinde olduğu taraflarla müzakereye başlaması çağrısı yaptı.

Genel Başkanlığını Mısırlı Alim Yusuf el-Kardavi, Genel Sekreterliğini Iraklı Ali Karadaği'nin yaptığı birlik, adına yapılan yazılı açıklamada, Musul'daki şiddete son verilmesi ve sivillere zarar verilmemesi gerektiğinin altı çizildi. 

Karadaği adına açılan resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamada, "Irak'ın genel gidişatını dikkatle takip ediyoruz. Gelişmeler, bizleri ciddi anlamda endişelendiriyor. Gördüğümüz manzara Irak'ta daha fazla savaş ve ölümdür. Özellikle de Samarra ve Musul şehirlerindeki çatışmalarda binlerce insan öldürüldü. Şiddet ortamı nedeniyle binlerce aile evini terk etti. Bu olayların bölgesel ve uluslararası güçlerin bilgisi dahilinde olduğunu düşünüyoruz. Bu güçler, kendi özel çıkarları için kanın dökülmesini ve şiddetin tırmanmasını istiyor" ifadeleri kullanıldı.

Irak topraklarında akıtılan kan ve yapılan katliamların kınandığı açıklamada şunlar kaydedildi: 

"Musul, Felluce ve Anbar şehirlerinde yaşanan hadiseleri tasvip etmek mümkün değil. Buradan ilgili bütün taraflara Iraklı vatandaşların can emniyetine saygı duymaları çağrısında bulunuyoruz. Savaşa ve ölümlere son verilmelidir. Irak hükümetinden Musul halkının önünü açmasını ve göç edenlere yardımcı olmalarını istiyoruz. Irak'ta herhangi bir etnik unsurun yurdundan çıkarılmasını reddediyoruz. Sistemli göç ettirmeyi öngören planı kınıyoruz. Irak hükümetinden ilgili taraflarla müzakere yoluna gitmesini ve şiddeti çözüm aracı olmaktan çıkarmasını istiyoruz. Çünkü tarihi vakıalar bize askeri yöntemlerin çare olmadığını göstermiştir."

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim