1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Musul Halkı IŞİD’i Nasıl Görüyor?
Musul Halkı IŞİD’i Nasıl Görüyor?

Musul Halkı IŞİD’i Nasıl Görüyor?

Musul’daki gelişmeler dünyaya farklı sunulsa da halk Maliki zulmünden kurtulmanın mutluluğunu yaşıyor.

A+A-

HAKSÖZ-HABER

Uluslararası medya Irak ordusunun Musul’da uğradığı hezimet dünyaya büyük kaos olarak sunma çabasında ama Musul halkı hiç de hüzün ve korku içinde gözükmüyor.

Konuya ilişkin al-Monitor sitesine Duhok’tan gözlemlerini yazan Wladimir van Wilgenburg Sünnilerin çoğunun Irak ordusunu işgalci güç olarak gördüklerini vurguluyor. Yazarın “IŞİD Musul’da Sünnilerin bazısı için kurtarıcı” başlıklı yazısının özetini sunuyoruz:

***

11 Haziran’da Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimine bağlı güçler Irak güvenlik güçlerinin terk edip kaçtığı Rabia kapısını kontrol altına aldılar. Burada Tiswa Mahmud adlı Musul kırsalından bir bayan bölgeden kaçışını şöyle anlattı:

“Ben oğlumla hastanede uyurken, bombalama başladı. Irak ordusu hastaneyi kuşatmıştı ve günlerdir ne yiyeceğimiz ne de suyumuz vardı. Bize kimin ateş açtığını bilmiyorum. Ve Duhok’a kaçtık.”

Irak ordusunda yer alan bir Kürt olan Ömer Abdulsami Irak ordusunun Musul’u savunabileceğini ama sebat edemediğini söylüyor:

“Yalnızca 300 kişi direnseydi, Musul’u savunurduk. Fakat Irak ordusunda sadece Kürtler savaştı. Polis ise orduya değil, IŞİD’e yardım etti ve arabalarını onlara verdiler. Bunun sorumlusu Nuri el-Maliki ve adamları.”

Musul’u terk eden bazı siviller daha çok Güney eyaletlerden toplanmış Irak ordusunun zayıf olduğunu çünkü bölgeye yabancı olduklarını söylüyorlar.

Al-Monitor 1 Haziran’da Irak ordu güçlerinin Musul sokaklarında rastgele ateş açtıklarını, halkı zorla durdurup, eziyet ettiklerini gözlemlemişti.

Musul halkı Irak ordusunu Bağdat’tan gönderilen bir işgal ordusu olarak görüyor ve bazı siviller IŞİD’in Musul’a girip, kontrol noktalarını kaldırmasından çok memnun oldular.

Ninova eyalet valisi Asil en-Nuceyfi’nin yerel polisin Musul’da ordunun yerini almasını önerdiğini ama Bağdat yönetiminin bunu kabul etmediği iddia ediliyor.

Musul’un Sünni Arap ve Kürtleri Irak Genelkurmay Başkan yardımcısı Abbud Qanber ve Ninova Operasyon Merkezi şefi Mehdi el-Gırawi’den hiç hazzetmiyorlar, bunların masum insanlara zulmettiklerini ve yolsuzluğa bulaştıklarını söylüyorlar.

Musul’dan kaçan taksi şöförü Ali Ahmed “Irak ordusu insanlara zulmetti, paralarını çaldı” diyor. “Musul halkı IŞİD’den memnun” diyen Ahmed ekliyor:

“Musul halkı IŞİD’i de Maliki’yi de sevmez ama IŞİD’in yönetimi altında daha rahat edeceğini, en azından su ve elektrik bulacağını düşünüyor” diyor.

74 yaşındaki Musullu Ahmed el-Gadra da ordunun kendisine kötü muamele ettiğini söylüyor ve ekliyor:

“Irak’ın Arap halkı Maliki’nin hapse girmesini istiyor. O bir hain. On-on beş IŞİD militanı geldi tüm Irak ordusu kaçtı. Musul halkı Irak ordusunu Musul’da istemiyor. Ben yaşlı bir adam olmama rağmen kontrol noktasında durdurup eziyet ettiler.”

Pek çok kişi IŞİD’İn sivil halka iyi muamele ettiğini ve sadece Maliki ile işbirliği yapanları cezalandıracaklarını söylediklerini belirtiyor.

Basma Muhammed, Monitor’a “Musul’da durum korkunçtu. Ne suyumuz vardı, ne yiyeceğimiz. Şimdi her şey geri döndü. IŞİD insanlara Musul’a geri dönmelerini söyledi” diyor.

Musullu olmasına rağmen Duhok İlkyardım hastanesinde görev yapan Dr. Ömer el-Faris Musul halkının IŞİD’in gelişine sevindiğini çünkü gelir gelmez tüm kontrol noktalarını kaldırdıklarını söylüyor:

“Önceden bir yere gitmek için iki saatiniz geçiyordu. Şimdi siviller rahatlar. Irak ordusunun gitmesinden herkes memnun.”

Oğlu iki ateş arasında kalmış olan Musullu Muhammed Said ise gelecekten ümitli olmadığını söylüyor ve ekliyor:

“Ben Irak ordusunun Musul’a geri dönebileceğine inanmıyorum. Burada 10 yıl istikrar olmaz ama her şey elbette Allah’ın takdirinde.”

---------------

Al-Monitor’den Çeviren: Hasan Soylu / Haksöz-Haber

 

HABERE YORUM KAT

5 Yorum