1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Musul Barajı'ndaki Çatlaklar İçin Uyarı
Musul Barajı'ndaki Çatlaklar İçin Uyarı

Musul Barajı'ndaki Çatlaklar İçin Uyarı

Irak'taki Muttehidun Bloku, Musul Barajı'nda meydana gelen çatlakların milyonlarca insanın hayatını ve tüm ülkeyi tehdit ettiğini bildirdi.

A+A-

Irak'ta Musul Barajı'nda meydana gelen çatlaklıkların risk taşıdığı, bunun milyonlarca insanın hayatını ve tüm ülkeyi tehdit ettiği uyarısında bulunuldu. 

Muttehidun Koalisyonu (Sünni) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Irak hükümetinden barajın durumu ve taşıdığı risk hakkında bilgi vermesi istenerek, bu konuda meydana gelebilecek "geri dönülmez riski'' önleme noktasında tek sorumlunun hükümet olduğu bildirildi. 

"Musul Barajı'nda meydana gelen çatlaklıklar, milyonlarca insanın hayatını ve tüm ülkeyi tehdit ediyor" ifadelerine yer verilen açıklamada, Irak parlamentosundan, barajın durumu, alınan önlemler ve geleceği hakkında bilgi vermek üzere olağanüstü oturum düzenlemesi istendi.

Bağdat'ta gazetecilere açıklama yapan ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Komutanı Orgeneral Sean MacFarland da Musul Barajı'nın çökmesinin felakete yol açacağını belirterek, bu konuda ABD ordusunun acil çözüm planının olduğunu söyledi.

MacFarland, Iraklı yetkililerin barajın risk taşıdığını fark ettiklerini ifade ederek, çöküşü şimdiden engellemek istediklerini ve tek bildikleri şeyin "barajın aniden çökebileceği" ve bunun kötü olacağını kaydetti.

AA

HABERE YORUM KAT