1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mustazaflar Cemiyeti'nden Özgür-Der'e Ziyaret
Mustazaflar Cemiyeti'nden Özgür-Der'e Ziyaret

Mustazaflar Cemiyeti'nden Özgür-Der'e Ziyaret

Son günlerde PKK’lilerin yoğun saldırıları altında bulunan ve bir üyeleri katledilirken, bir üyeleri ise kaçırılan Mustazaflar Cemiyeti, Özgür-Der’i ziyaret etti.

31 Mayıs 2014 Cumartesi 11:57A+A-

Kürt kentlerinde bazı bölgelerde PKK’nin yol kesmesiyle başlayan ve sonrasında infaz ve kaçırmalarla doruğa çıkan gerilim devam ediyor.

Mardin’in Dargeçit ilçesi Altınoluk köyünde Mehmet Uğurtay adlı gönüldaşları katledilirken, kendilerine yakınlığıyla bilinen HÜDA-PAR Dicle İlçe Başkanı Ercan Alparslan’ın kaçırılmasıyla gözlerin çevrildiği Mustazaflar Cemiyeti’nden Özgür-Der Diyarbakır Şubesi’ne önemli bir ziyaret gerçekleştirildi.

“ÇOCUK KADIN DEMEDEN SALDIRIYORLAR”

Özgür-Der’den kalabalık bir heyet tarafından kabul edilen heyetle tansiyonun düşmesi noktasında çok önemli görüş alışverişinde bulunuldu. Mustazaflar heyetinin ziyaretin nedeni hakkında kısa bilgi vermesiyle başlayan toplantıda, heyet kendilerine yönelik saldırılarla ilgili olarak bilgilendirme yaptılar. Mustazaflar Cemiyeti ve HÜDA-PAR başta olmak üzere bütün kurum ve kuruluşlarıyla uzunca bir süredir saldırı altında bulunduklarını; Yüksekova’da bir kardeşlerinin katledildiğini ve yüzlerce defa kurumlarının molotoflu ve silahlı saldırıya uğradığını söylediler. Özellikle seçimler sırasında yoğunlaşan saldırıların seçimlerden sonra en azından hafiflemesini umduklarını kaydeden heyettekiler, tam aksine şahit olunduğu üzere Lice’de kadını bile tarayacak derecede işi ileri taşıyan bir saldırganlıkla karşı karşıya olduklarını belirtti. Mardin’deki infaz ve Dicle’deki kaçırma olayına da değinen Mustazaf heyeti, burada da büyük bir saldırganlıkla karşı karşıya olduklarını; Mardin’de bir arkadaşlarının katledildiğini ve sonrasında Dicle’de bir arkadaşlarının da kaçırıldığı bilgisini paylaştı.

“OLAYLAR KONTROLÜMÜZDEN ÇIKABİLİR”

Tamamen sivil alanda faaliyet yürüten, defalarca saldırıya uğrayan taraf olmasına rağmen kendilerine-kurumlarına yönelik saldırıların daha da arttığına işaret eden heyet üyeleri, bu durumun bu şekilde daha fazla süremeyeceğine, bunun önüne geçilmemesi durumunda olayların kontrolden çıkabileceğine dikkat çekti. Maalesef saldıran tarafın olayın boyutunun önemini anlamaktan uzak olduğunu anımsatan heyet, kendilerinin sağduyusunu ne zaman kadar taşıyabileceklerini de artık kestirmediği uyarırsını paylaştı.

“SALDIRILAR KAYGI VERİCİ”

Bu bilgilendirme ve kanaatlerin özetlenmesinin ardından sözü Özgür-Der heyeti aldı. Katledilen kardeşleri için Yüce Allah’tan rahmet, Lice’de yaralananlara şifa ve kaçırılan HÜDA-PAR İlçe Başkanı için de bir an önce kavuşma temennisinde bulunan Özgür-Der heyeti, kendileriyle paylaşılan bu bilgileri kendilerinin de ibretle ve kaygıyla izlediklerini ve takip ettiklerini bildirdi.

Olup bitenleri akıl tutulması olarak yorumlayan heyet, molotoflu ve silahlı saldırı, ölüm, yaralama ve kaçırma olaylarına rağmen sağduyu ve soğukkanlı olmanın önemli olduğunun altını çizdi ve Mustazaflar Cemiyeti’nden bu duruşunu sürmesi gerektiği beklentisini ileti.

“PKK VESAYETİ DE SİVİL DİRENİŞLE KIRILACAK”

Yol kesme, yolları kullanılamaz hale getirme, kontak toplama, adam kaçırma ve infaz gibi olayların artık sıradan hale geldiğini paylaşan heyet, son olarak Mustazaflar camiasına yönelik infaz ve kaçırmayla doruğa çıkan bu anlayışın; despot, tek tipçi, baskıcı, yasakçı, kendinden başkasına yaşam hakkı tanımayan bir anlayışın somut tezahürleri olduğu vurgulandı.

Kemalist vesayeti temsil eden Türk ordusunun eski dönemlerinin PKK’de tezahür ettiğini paylaşan Özgür-Der heyeti, Kemalist vesayetinin bu yasakçı ve tek tipçi politikalarının kaybettiği gibi PKK vesayetinin de sivil direnişte ısrar edilmesi durumunda kaybedeceğini belirtti.

HÜDA-PAR MISIR İHVAN’ININ BARIŞÇIL DİRENİŞİNİ ÖRNEK ALMALI

Mustazafler Cemiyeti’nin sağduyu ve barışçıl tutumunu sürdürmesinin öneminin altını çizen Özgür-Der heyeti, “karşılık veririz”, “kitlemizi kontrol edemiyoruz” gibi söylemlerin 1990’ların karanlık dönemine gönderme yaptığını ve bunun bile kullanılmaması gerektiğini paylaştı. Saldırganlıklardan da anlaşılacağı üzere PKK’nin de böyle bir şey arzuladığının işaret edildiği görüşmede, öldürme, katliam, idam ve işkencelere rağmen barışçıl direnişinden taviz vermeyen Mısır’daki İhvan örneği anımsatıldı.

Karşılıklı sabır ve barış temennileriyle görüşme sonlandı.

Islahhaber

HABERE YORUM KAT

3 Yorum