1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mustazaf-Der Yüksekova Şubesi’ne Saldırı
Mustazaf-Der Yüksekova Şubesi’ne Saldırı

Mustazaf-Der Yüksekova Şubesi’ne Saldırı

Polisle çatışan BDP yandaşları Adana'dan sonra Mustazaf-Der Yüksekova Şubesi'ne de saldırdılar. Saldırıda dernek binasında büyük maddi hasar meydana gelirken iki kişide yaralandı.

22 Nisan 2011 Cuma 10:22A+A-

Yüksekova'da 3 gündür YSK'nın veto kararını ve Diyarbakır'ın Bismil İlçesi'nde bir kişinin ölümünü protesto eden göstericiler ile polis arasında olaylar dün de devam etti. İlçede polis ile eylemciler arasında çıkan olaylarda protestocu gruplar, polise Molotof, taş ve havai fişek ile saldırırken, polis de eylemcilere panzerlerle ve gaz bombalarıyla müdahale etti.

Özel Harekât Timleri'nin de göstericilere müdahale ettiği olaylar esnasında Mustazaflar İle Dayanışma Derneği'nin Yüksekova Şubesi'nin çatı kısmına saldırı düzenlendi. Bir grup, derneğin bulunduğu iki katlı binanın arkasından dolanarak binanın çatı kısmına çok sayıda Molotof atarak dernek binasında büyük bir yangının çıkmasına neden oldular. Saldırı esnasında dernekte bulunan dernek gönüllüleri ölümle burun buruna geldi. Kendi imkânları ile yangına müdahalede bulunan dernek gönüllülerinin içinde bulunan dernek başkanı A. Latif Durna yoğun dumandan rahatsızlandı.

Olayın hemen ardından itfaiye ve emniyete haber veren dernek görevlileri söz konusu kurumların, zamanında olaya müdahale etmediklerini belirtti. Yangın sonrası durumun itfaiye yetkililerine haber verilmesi üzerine olay yerine gelen itfaiye aracının saldırganlar tarafından engellendiği belirtildi. Yangın sonrası binanın çatı kısmı tamamen yanarak çöktü. Öte yandan derneğin mutfak camları kırılarak derneğin iç kısmı yakılmaya kalkışıldı.

İtfaiyenin yangına müdahalesi sonrasında saldırganlar bu sefer taşlarla ikinci saldırıda bulundu. Polisin olay yerine müdahalesi ile dernek içinde bulunan kişiler tahliye edilirken, yangından zehirlendiği öğrenilen dernek başkanı ambulansla hastaneye kaldırıldı. Öte yandan olaylar esnasında dernek yakınlarında bulunan bir dernek üyesi de saldırganlar tarafından atılan taşlara maruz kalarak sırtından yaralandı.

BDP'liler iki gün önce Adana Mustazaf-Der Şubesi'ne saldırmış ve Mustazaf-Der üyelerinin toplanmasıyla geri çekilmişlerdi.

HABERE YORUM KAT

6 Yorum