1. HABERLER

  2. BASIN AÇIKLAMASI

  3. Muş’tan Uludere Katliamına Protesto
Muş’tan Uludere Katliamına Protesto

Muş’tan Uludere Katliamına Protesto

Muş'ta faaliyet gösteren İslami kuruluşlar, bundan bir yıl önce yaşanan Roboski (Uludere) katliamının, sorumlularının hala cezalandırılmamış oluşunu bir basın açıklamasıyla protesto ettiler.

A+A-

 

Basın açıklamasının tam metni:

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla,

Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyuruyor: “Sakın Allah'ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma. Allah onların cezasını gözlerin korkudan yerinden fırlayacağı bir güne kadar ertelemektedir.” (İbrahim, 14: 42)

28.12.2011 Çarşamba gecesi yani bundan tam bir yıl önce, Şırnak ili Uludere ilçesine bağlı Ortasu (Roboski) köyü yakınlarında sınırın sıfır noktasında meydana gelen ve 34 kişinin katledildiği, olayın üzerinden 1 yıl geçti. Ancak olayın ardındaki gerçekler henüz aydınlatılabilmiş değil. Acı olayın gerçekleştiği günden beri iktidarın olayın üzerine ciddi bir şekilde eğilmemesi ve katliamın sorumlularını bulma konusunda işi ağırdan alması acımıza acı katmıştır.

İhmalden ziyade planlanmış bir eylem olduğu açık olan bu katliamın gerçek suçlularının kimler olduğu ve kimlerin işin içinde bulunduğu olayın üzerinde bir yıl geçmesine rağmen tam olarak netleştirilmemiş durumdadır.

Olayın ardından, “Hata da olabilir. Hatayı da açıkladık, özrü de açıkladık.” diyen Başbakan Tayyip Erdoğan, "Tazminatı da açıkladık. Ama birileri istismar ediyor. Allah aşkına tazminatsa tazminat... Bizim resmi tazminatımız ötesinde yaptık.” diyerek bu konunun kamuoyunda tartışılmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirmişti. Erdoğan’ın yapmış olduğu bu açıklama, meseleye sığ, adaletten uzak bir şekilde yaklaştığını açıkça ortaya koymaktadır. Bununla birlikte Başbakan’ın bu katliamla ilgili yapılan bütün eleştirileri “Uludere hadisesi istismar ediliyor.” biçiminde değerlendirmesi de Roboski katliamı konusundaki ölçüsüzlüğü yansıtmakla beraber bu olayın faillerinin korunacağı ve ne yazık ki, olayın aydınlatılmayacağı anlamına gelmektedir.

Kürt sorunu konusunda her platformda çözüm vaadinde bulunan AK Parti hükümeti, katliamın üzerindeki bu sis perdesini kaldırmadığı müddetçe bu katliamın başlıca sorumlusu olarak görülecektir. Hükümet, olayın asli sorumlusu değilse, bu konuda siyasi iradesini deklare etmeli ve sorumluları bulup cezalandırmalıdır.

Bizler; katliamın devlet-hükümet-basın-yayın kuruluşları tarafından uzun süre görmezden gelinerek örtülmeye çalışılmasını, toplumsal barışa vurulan insanlık dışı bir darbe olarak görmekteyiz. Uludere katliamı aydınlatılmadıkça, bu vahşetin sorumluları bulunup hesap sorulmadıkça; iktidarın yapmış olduğu açılımların, Kürt sorununun çözümü için atılan adımların, halk nezdinde pek de anlamının olmayacağını herkes bilmelidir.

Muş halkı olarak zalimlere karşı hep hakkı haykıracağımızı, adalet adına her zaman mazlumların yanında saf tutacağımızı, “Roboski Katliamını” unutmadığımızı ve unutturmayacağımızı herkesin bilmesini istiyoruz. Yine diyoruz ki: “Hükümet olayın üzerine kararlılıkla gitmelidir. Başbakan açık ve net bir şekilde özür dilemelidir. Devletin bu katliamdaki sorumluluğunu kabul etmelidir. Olayda kastı ya da kusuru olanlar ortaya çıkarılmalıdır. Suçlular cezalandırmalıdır.”

Lale-Der, Has-Der, Anadolu Gençlik Derneği

HABERE YORUM KAT

2 Yorum