"Müslümanların Kaldığı Kampların Durumu Berbat"

17.03.2015 01:14
"Müslümanların Kaldığı Kampların Durumu Berbat"
BM İnsan Hakları Myanmar Özel Raportörü Lee, Myanmar'ın Arakan eyaletindeki insani durumun "hala vahim" olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Myanmar Özel Raportörü Yanghee Lee, Myanmar'ın Arakan eyaletindeki insani durumun "hala vahim" olduğunu ve ülkede Müslümanların kaldığı kampların durumunun "berbat" olduğunu söyledi.

BM Cenevre Ofisi'nde devam eden BM İnsan Hakları Konseyi 28. Oturumu'nda Myanmar'daki insan hakları durumuyla ilgili raporunu sunan Lee, "Toplumlar arasındaki ortam düşmanca. Hala 2012-2014 yılları arasındaki ciddi insan hakları ihlalleri hakkında kayda değer bir soruşturma açılmadı" dedi.

Lee, "Etnik ve dini ayrımcılık ülkedeki çatışmaları körüklüyor. Parlamentoya sunulan dört tasarı hakkında ülkede dini ve etnik azınlıklar arasındaki çatışmaları arttırma riski nedeniyle endişelerim var" diye konuştu.

"Arakan'daki durum hala vahim" diyen Lee, Müslümanların kendi güvenlikleri için kamplara hapsedilmeleri hakkında hükümet tarafından gösterilen gerekçenin "rahatsız edici" olduğunu söyledi.

Myanmar'a ziyareti sırasında yerel yetkililer ve liderlerle tanıştığını belirten Lee, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Budist ve Arakan müslümanlarının kamplarını gezdim. Yerinden edilen Müslümanların serbest dolaşımının ve temel haklardan yararlanmalarının ayrımcılık yapılarak kısıtlanmasına şahit oldum."

Lee, "Ziyaret ettiğim Müslümanların kaldığı kampların durumu berbat. Kamplarda kalan insanlar iki seçeneklerinin olduğunu söyledi: "Kal ve öl" ya da "Botla ayrıl". Hiç kimse bu seçenekle yüzleşmek zorunda kalmamalı" dedi. 

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim