1. HABERLER

  2. HABER

  3. Müslümanlara Sunulan Seçenekler: Ya Git, Ya Öl!
Müslümanlara Sunulan Seçenekler: Ya Git, Ya Öl!

Müslümanlara Sunulan Seçenekler: Ya Git, Ya Öl!

BM etnik temizlik uyarısını yinelerken Orta Afrika Cumhuriyetinde yaşayan binlerce Müslüman kaçma çabasında!

A+A-

HAKSÖZ-HABER

OAC’nin başkenti Bangui’de bir zamanlar özgürce yaşayabilen Müslümanlar canlarını kurtarma telaşı içindeler. Pazar günü barış gücünün koruması altında 1.300 Müslüman evlerini terk etti ama yine de konvoy saldırıya uğramaktan kurtulamadı.

Yaklaşık 10 ay kadar süren ve Müslüman ağırlıklı Seleka yönetiminin ardından ülkeye hâkim olan Hıristiyan ağırlıklı anti-Balaka yönetimi Müslümanlar için ülkeyi tam bir cehenneme çevirdi.

BM Genel Sekreteri bir yandan etnik-dini temizlik uyarısı yaparken, başkent Bangui’nin Müslümanlardan arındırılma işlemi ise sona doğru ilerliyor.

Camilere sığınan Müslümanlar burada da güvenli sayılmazlar ama buradan uzaklaştıklarında ise korkunç saldırılara maruz kalıyorlar.

Seleka Mart 2013’te başkent Bangui’ye hakim olmuş ve 2003’te darbeyle ülke yönetimine el koyan Başkan Francosi Bozzie’yi devirmişti. Seleka başkanlığa Michel Djotodia’yı getirmişti. Ocak ayında Fransız ve Afrika Birliği askerlerinin Seleka yönetimini devirmesiyle Hıristiyanlar tekrar iktidar oldular ve bu tarihten bu yana Müslümanları vahşice yöntemlerle katlediyorlar.

Anti-Balaka grubu Selekaları destekleyenleri Arapça konuştukları ve bir kısmı da Çad’dan geldiği için yabancı kabul ediyorlar.  

 

HABERE YORUM KAT