1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. ‘Müslümanız’ Diyoruz da, Ne Kadar İslam’dayız?
‘Müslümanız’ Diyoruz da, Ne Kadar İslam’dayız?

‘Müslümanız’ Diyoruz da, Ne Kadar İslam’dayız?

Selahaddin E. Çakırgil gündemi yorumluyor:

A+A-

125 milyonu aşan nüfusuyla Afrika’nın -nüfus bakımından- en büyük ve ekonomik açıdan da petrol zengini olan ülkesi Nijerya’da son bir kaç yıldır ismi dünyaya kanlı eylemleriyle ulaşan  ‘Boko Haram’ diye bir örgüt var.

Nijeryalı bir tanıdık, ‘bizim ülkede 250’den fazla dil ve lehçe vardır, ama herhalde bu örgütün ismi, herhalde ‘Kutsal Kitab’  mânâsına geliyor..’ dedi. (‘Haram’  kelimesi, türkçede anladığımız gibi sadece ‘haram’ mânâsında değil, saldırı ve düşmanlıktan korunmuşluk, hürmet ve ihtiram gösterilmesi gereken gibi mânâları da içeriyor; Kabe ve avlusunu çevreleyen mescid’e ‘Mescid-ul’Haraam’ denilmesinde olduğu gibi.. Bu açıdan bakıldığında, ‘Boko Haram’ın da ‘saygı gösterilmesi gereken Kitâb’ mânasında ve Kur’an-ı Kerîm için kullanılmış olması ihtimali de gözönünde bulundurabilir.

Böyle bir durumda, bu isimlendirmeye hangi müslüman ihtiram göstermez?

Amma..

Bu isimlendirmenin arkasında sergilenen dehşet verici, kanlı uygulamalara ne demeli?

Kur’an-ı Kerim, mâbedleri, (Hacc Sûresi, 40’da)  ‘manastırlar, sinagoglar, kiliseler ve mescidler, içinde Allah’ın adının çokça zikredildiği mekanlar’ olarak tekrîm ile anarken; bu örgüt, kiliseleri basıyor, hristiyan halktan, sıradan sivil insanları da toplu halde hedef alarak katlediyor; bununla yetinmeyip kendilerine karşı çıkan müslüman grupları da sindirmek, kendilerine boyun eğdirmek için mescidleri basıyor, cinayetler işliyor.

Son olarak da üç hafta kadar önce, yaşları 14- 17 yaş arasında olduğu belirtilen 280 kadar kızçocuğu bu örgüt tarafından yapılan bir baskınla bir okul yurdundan kaçırıldılar. Bu çocukların hemen tamamının hristiyan ailelere aid olduğu anlaşılıyor.  Bunlardan 50 küsurunun kaçabildiği söyleniyor. Geride kalan 220 küsur kızçocuğu bu örgütün elinde rehine olarak tutuluyor; nerede ve hangi şartlar altında oldukları bilinmiyor ve de bulunamıyor.

Ve bu örgütün sözcüsünün 5 Mayıs günü yaptığı açıklama, daha bir dehşet vericiydi. Çünkü, bu kızların, ‘İslam hukukuna göre, köle veya esir olarak satılacağını’  duyuruluyordu. 

Ve bütün bunlar, İslam adına ve İslam için ve müslümanların hâkimiyeti adına yapılıyor!

Konuyu daha iyi anlayabilmek için bazı bilgileri tekrarlayalım.

*

(Siyahlar ülkesi demek olan) Nijerya, asırlarca fransız emperyalizminin elinde kaldı ve 1960’da istiklâlini elde etti. Emperyalistler ülkeden askerî açıdan çekilirken, geride bıraktıkları sömürge dönemi yerli egemenlerini yine güçlü durumda tutmayı planlamışlardı. Buna gerekçe olarak da, müslümanların ülke nüfusunun sadece üçte birini oluşturduğunu, üçte ikisinin hristiyanların ve animistlerden oluştuğunu iddia etmişler ve gelecekteki hukukî düzenlemenin de buna yapılmasını gerektirecek şekilde kanunlar bırakmışlardı.

Buna rağmen, ülkenin istiklali mücadelesinin bayrağını müslümanlar taşıyordu.

Ama, bağımsızlığın lideri ve kurulan ilk hükûmet’in başkanı olan Eboubakr Bellow istiklâlin, bağımsızlığın üzerinden henüz üç yıl geçmeden 1963’de öldürüldü.

Yazının Devamı...

HABERE YORUM KAT