1. YAZARLAR

  2. Osman Atalay

  3. Müslüman Kardeşler, Yusuf El Karadavi, Suriye
Osman Atalay

Osman Atalay

Yazarın Tüm Yazıları >

Müslüman Kardeşler, Yusuf El Karadavi, Suriye

A+A-

 

Arap dünyasındaki halk hareketleri ile birlikte, yıllardır baskı ve zulüm altında tutulan İslami cemaatlerin önü bir anda açıldı. Halklar, yıllardır ülkelerini yolsuzluklarla fakirleştiren, ev ev herkesi izleyen istihbaratları ile gençlerini ezen ve tüm muhalifleri yok edip aile iktidarlarını sağlamlaştıran Batı ve Rusya uşağı yönetimler yerine hapishanelerde yıllardır mağdur edilen Müslümanları iktidara taşıdı.

Arap dünyasındaki ayaklanmalar, bölgenin en güçlü İslami cemaatlerinden olan İhvan-ı Müslimin’in gerçek gücünü ortaya çıkardı. Fas’ta, Tunus’ta, Yemen’de, Mısır’da ve Ürdün’de İhvan-ı yanlısı partiler ya iktidara geldi ya da parlamentoya girdi. Libya’da da İhvan yanlısı Adalet ve’l Bina Partisi iktidara çok yakın. 

2011 yılının başında hızlı gelişen halk ayaklanmaları Arap dünyasında insanları, bir şekilde İslami kimliklerine yaklaştırırken bunu tehlikeli olarak gören güçler birçok ülkede devreye girerek bunun önüne şimdi set çekmeye çalışıyor. ABD’de, İngiltere’de ve Fransa’da İhvan yanlısı birçok vakıf kapatıldı. Vakıfların yöneticileri batılı ülkelerden Hamas’a verdikleri destekten ötürü “terörizme destek ile suçlanıp” sınır dışı edildi. Ayrıca Yusuf El Karadavi gibi İhvan yanlısı öncü liderlere ABD’ya, İngiltere’ye, Fransa’ya ve İsrail’e gitme yasağı konuldu. Raid Salah gibi bu ülkelere gidenler ise tutuklandı.

Batılı güçlerin yanı sıra Rusya ve Çin gibi ülkeler de, Arap ülkelerinde İslami cemaatlerin önünü kesmek için aylardır çalışıyorlar. Hedefler arasında İslami cemaatleri birbirine düşürmek, onları diktatörler ve katliamlarla korkutmak gibi yöntemler bulunuyor.

Mısır’dan sonra İhvan’ın en güçlü olduğu Suriye’de, bu cemaatin üyelerinin çok acımasız bir şekilde öldürülmeleri için zalim baasçı Beşşar Esad rejimine batılılar tarafından süre tanınıyor. Çünkü biliyorlar ki, Beşşar Esad sonrası gelecek hangi rejim olursa olsun Golan’ı talep edecek ve Lübnan’a istikrar getirecektir. Ancak bunu istemeyen güçler, Esad rejimi içindeki batılı uşakları ile birlikte zalim yönetimin Müslüman halkını katletmesine göz yumuyor.

Birinci olarak Suudi Arabistan başta olmak üzere bazı Körfez Ülkelerinin İhvan’ın etkin liderlerini tutuklaması, pasaportlarına ve kimliklerine el koyması ve Yusuf El Karadavi gibi saygın bir İslam âlime tutuklama kararı çıkartmaları. Örneğin Birleşik Arap Emirlikleri Karadavi hakkında tutuklama kararı çıkardı ve kendi vatandaşı ancak İhvan üyesi olan 5 kişiyi hem vatandaşlıktan çıkardı hem de tutukladı. Suudi Arabistan İhvan yanlısı bazı kişileri tutukladı ve bazılarına da el altından sopa gösterdi. Eğer Yemen ve Suriye’deki devrimler erken gerçekleşmiş olsaydı, Suudi rejimi de çoktan değişmiş olacaktı. Ama birileri buna engel oldu. Suriye ve Yemen’de yine en büyük kaybı İslami cemaatler verdi.

İkinci olarak İran’ın Arap dünyasındaki ayaklanmaların Suriye’ye sıçraması sonrası aldığı farklı tutumdu. İlk başlarda Arap devrimlerini hararetle destekleyen İranlı mollalar, halk ayaklanmaları Suriye’ye sıçrayınca ayaklanmaları komplo olarak yorumladılar. Hakikatte İhvan’ın güçlü bir şekilde Arap dünyasında ortaya çıkışı sadece Suud’u, Batıyı ve Rusya’yı değil İran’daki bir grubu da korkuttuğu böylece ortaya çıkmış oldu. Çünkü kendisi bölgede tek gerçek İslami devlet olarak gören İran, İhvan’ın yükselişi ile birlikte yeni bir strateji geliştirmeyi düşünerek bu konuda farklı yöntem izledi. “Direniş Hattı” ve emperyalizm karşıtlığı tezi ile Suriye İhvan’ı ile  Mısır İhvan’ın ayrı olduğunu iddia etti, Hamas’ın İhvan ile bir ilişkisinin bulunmadığını ileri sürdü ve Yusuf El Karadavi’yi “Saray Mollası” olmakla itham etti. İlginçtir Yusuf El Karadavi, başkanlığını yürüttüğü Uluslararası Müslüman Âlimler Birliği’ne Şii alimleri aldığı için selefi mollalar tarafından “gizli rafizilikle” suçlanmış ve tekfir edilmişti.

Şimdi birilerinin Türkiye ve Erdoğan karşıtlığını artırmasının nedenini aslında emperyalizm değil İhvan’a ve Müslüman halklara olan destekten dolayı olduğunu anlayabiliyor musunuz? Emperyalizmle el altından farklı yollarla İhvan başta olmak üzere yükselen İslami kimliği bastırmaya çalışan sağcı ve solcu tüm güçler dünyadaki değişimi okuyamadıkları için kendileri de tarih olmaya hazır olsunlar

Müslüman Arap halkları rotasını bulmuşken, ümmetten onlara büyük destek yağarken gerçekleri bulandırmaya ve halkları kandırmaya çalışan ister batılı, ister Rus, ister Çinli ve isterse kimliğinde Müslüman yazılı liderler olsun. Siz, siz  olun  vicdanınızın sesini dinleyin…

YENİ AKİT

 

YAZIYA YORUM KAT