1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Müslüman Kardeşler Meydanları Terk Etmiyor
Müslüman Kardeşler Meydanları Terk Etmiyor

Müslüman Kardeşler Meydanları Terk Etmiyor

Mısır'da askeri darbeye karşı Müslümanlar ülkenin bir çok yerinde meydanları terketmiyor.

A+A-

Mısır'da ordunun anayasayı askıya alarak, seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi görevden uzaklaştırmasının ardından ülkenin bir çok yerinde Mursi'ye destek gösterilerinde bulunanların meydanlarda bekleyişi devam ediyor.

Kahire'de Nasır City'de bulunan Rabiat'ul Adeviyye Meydanı ve Kahire Üniversitesi'nin önünde binlerce kişi, askerler tarafından gözaltına alındıktan sonra ev hapsine tabi tutulan Cumhurbaşkanı Mursi'ye destek  veriyor. 

Meydana gelenler ve ayrılanlar tutuklanma endişesinden dolayı alana topluca gelip, topluca ayrılıyorlar. 

Kırsal kesimde de Mursi'ye destek veren göstericilerin meydanlardan ayrılmadıkları ifade ediliyor. Mursi'ye tam destek veren Marsa Matruh kentinde dün yaşanan saldırının ardından polis ve askerin sadece kamu binalarında konuşlandığı gözleniyor. 

Bölgedeki Bedevi kabileleri daha önce yaptıkları açıklamada, Mursi'ye  tam destek vereceklerini beyan etmişlerdi. 

Kuzey Sina'nın merkez kenti El Ariş'te Mursi'ye destek verenlerin bugün büyük bir gösteri düzenleyecekleri bildirildi. Ariş'te de güvenlik güçlerinin sadece kamu binalarında oldukları kaydediliyor.

Beni Suef,Asvan,Asyut ve Luksor'da Mursi'yi destekleyen göstericilerin alanlarda bekleyişi sürüyor. 

Tahrir Meydanı ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı çevresinde uçan helikopterlerden askere destek veren göstericilere Mısır bayrakları atılıyor. 

Mısır ordusu, süreçte kendini destekleyen göstericilere bir jest yaparak Tahrir Meydanı'nın üzerinden gösteri uçakları uçurdu. Uçaklar meydanın üzerinde hava gösterisi yaptı ve kalp şekli çizdi. 

Selefi Dava Hareketi ise bugün bir bildiri yayınlayarak, ülkenin iç savaş tehlikesinden çıkması için Mursi taraftarlarının meydanlardan ayrılmasını istedi. 

Müslüman Kardeşler Teşkilatı yöneticilerinden Muhammed El Baltacı bugün bir televizyon kanalına telefon ile bağlanarak yaptığı açıklamada, seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi'nin görevden alınması ile Mısır'ın şiddete sürüklenmesinin hedeflendiğini kaydetti. 

Tutuklama dalgası sürüyor

Mursi'nin ordu tarafından görevinden el çektirilmesinin ardından ülke genelinde Müslüman Kardeşler Teşkilatı, Hürriyet ve Adalet Partisi ve Vasat Partisi'ne yönelik tutuklama dalgası devam ediyor. 

Geçiş dönemi teknokrat hükümetinin kurulması için Muhammed El-Baradey'e teklif götürüldüğü   Mısır medyası tarafından ileri sürüldü. Başta Mısır devlet televizyonu ERTU'nun kanalları olmak üzere ülke genelinde medyanın askeri darbeye yönelik övgüsü canlı yayınlar ile sürüyor. 

Mısır Ulusal İnsan Hakları Komisyonu Başkanı İsaam El Gheriany,yaptığı yazılı bir açıklama ile "Yaşanan süreçte insan haklarından bahsetmek zor" diyerek askeri darbeye tepki gösterdi ve istifa etti. 

Mısır Sağlık Bakanlığı, ordunun Mursi'yi görevden aldığını açıklamasının ardından  meydana gelen çatışmalarda 11 kişinin hayatını kaybettiğini, 512 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

Darbe karşıtı barışçıl gösterilere katılacağız

Mısır'daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı, askeri darbeye karşı düzenlenecek barışçıl gösterilere katılacaklarını açıkladı.

Mısır'daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), üyelerinin, askeri darbeye karşı düzenlenecek barışçıl gösterilere katılacağını açıkladı. 

Teşkilattan yapılan yazılı açıklamada, askeri darbe karşısında yer alanların geçen Cuma gününden bu yana başkent Kahire'nin doğusundaki Rabiat'ül Adeviyye Meydanı'nda gösterilere devam ettiği belirtildi. 

İhvan'ın şiddetin karşısında yer aldığı vurgulanan açıklamada, "Şiddet eylemlerini kesinlikle reddediyoruz. Askeri darbe karşısında duran barışçıl gösterilere katılımımız sürecek" denildi.  

Müslüman Kardeşler'in değişim ve yasallık konusundaki barışçıl yönteminde ısrarlı olduğu ifade edilen açıklamada, herkese, kan dökmeme ve şiddetten uzak durma çağrısı yapıldı.

DİĞER FOTOĞRAFLAR:

misir-direnis1.jpg

misir-direnis2.jpg

misir-direnis3.jpg

misir-direnis4.jpg

DİĞER FOTOĞRAFLAR:

HABERE YORUM KAT