1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Müslüman Kardeşler: Direnişi Sürdürün!
Müslüman Kardeşler: Direnişi Sürdürün!

Müslüman Kardeşler: Direnişi Sürdürün!

Mısır'daki en önemli muhalif grup olan Müslüman Kardeşler, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'i devirmek için Mısırlılardan gösterileri sürdürmelerini istedi.

11 Şubat 2011 Cuma 18:00A+A-

Mübarek'in yetkilerini yardımcısı Ömer Süleyman'a devrettiğini ifade ettiği konuşmasını "bir aldatmaca" olarak nitelendiren Müslüman Kardeşler'den yapılan açıklamada, "Hala onu yapacağım, bunu yapacağım diye konuşuyor, ancak yetkilerini yardımcısına devredeceğini söylüyor. Bunlar sadece halkın taleplerini durdurmaya yönelik aldatıcı sözler" denildi.

HAKLARINIZI ALIN!

Mübarek ve yardımcısının açıklamalarının Mısırlılar tarafından reddedildiği kaydedilen açıklamada, halka hitaben "Sabrınızı sınayan kibirli, yozlaşmış bir rejime göğüs germek sizin kaderiniz. Öyleyse ne kadar sabırlı, kararlı ve ısrarcı olduğunuzu gösterin, haklarınızı geri alın" ifadelerine yer verildi.

Hüsnü Mübarek dün yaptığı konuşmasında, yetkilerini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer Süleyman'a devrettiğini söylemiş, ancak ayrıntılı bilgi vermemişti. Mübarek eylül ayında yapılması öngörülen seçimlere kadar yerinde kalmaya niyetli olduğunu da belirtmişti.

Süleyman da daha sonra yaptığı açıklamada, Mübarek'in onaylamış olduğu siyasi ve anayasal reformları gerçekleştireceğini belirterek, protestoculardan evlerine dönmelerini istemişti.

Mısır'da Her Yer Yangın Yeri

Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in, istifa etmediği yönünde yaptığı konuşmadan sonra Mısır halkı, Kahire'nin yanı sıra başka kentlerde de sokağa döküldü.

İskenderiye kentinde yüz binler cuma namazından sonra sokağa dökülürken, İsmailiye, Suveyş, Mahala ve Tanta'da da halk Mübarek'in istifası talebiyle meydanlarda toplandı.

El Cezire muhabiri, büyük hayal kırıklığı yaşayan halkın protestoları "nihai aşamaya" götürmeye yeminli olduklarını söyledi. Muhabir "Hayal kırıklığı içindeler, kızgınlar, protestoların Tahrir meydanının dışına, siyasi kurumların eşiğine taşması gerektiğini söylüyorlar" dedi.

Protestoları düzenleyenler, "Veda Cuması" olarak ilan ettikleri bugün 20 milyon kişinin toplanması çağrısında bulunmuştular.

HABERE YORUM KAT