1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Müslüman Kadının Örtüsüne El Uzatan YPG’den Geri Adım
Müslüman Kadının Örtüsüne El Uzatan YPG’den Geri Adım

Müslüman Kadının Örtüsüne El Uzatan YPG’den Geri Adım

Halep’te 15 direniş grubu, PKK bağlantılı YPG’nin Halep’teki uygulamalarından rahatsız olan Şeyh Maksud Mahallesi sakinlerinin çağrısı üzerine örgüte karşı birleşme kararı aldı.

A+A-

Direniş grupları, YPG’nin taleplerini kabul etmesinin ardından içlerinden temsilci olarak seçtikleri iki grup aracılığıyla örgütle anlaşma imzaladı.

Anlaşmaya göre, YPG birliklerinin Şeyh Maksud mahallesinde Arap bir kadının zorla başını açtırması ve evini de karargâh olarak kullanmak üzere el koyması iddialarıyla ilgili soruşturma açılacak ve  taraflardan oluşan bir soruşturma komisyonu kurulacak.

Kadına hakaret ettiği ve saldırdığı öne sürülen YPG mensupları, direniş birliklerince kurulacak mahkemeye sevk edilecek.

Anlaşma ayrıca, YPG’nin elindeki tutukluların serbest bırakılması ve direnişçilerin istediği zaman Şeyh Maksud’a giriş yapabilmesini öngörüyor.

Ayrıca anlaşmaya göre, Şeyh Maksud özerk değil, Halep’in bir mahallesi olarak kabul edilecek.

Ortak hareket kararı alınmıştı

Direniş grupları tarafından hafta sonu yapılan ortak açıklamada, YPG’ye karşı birleşme kararının kentteki Şeyh Maksud Mahallesi sakinlerinden gelen talep üzerine alındığı belirtilerek, “YPG’nin tekrar eden saldırıları karşısında Kürt ve Araplardan oluşan semt sakinleri can güvenliklerini, hak ve onurlarını korumamız için bizden yardım talebinde bulundu” ifadeleri kullanılmıştı.

YPG’ye karşı birleşen grupların isimleri ise Ahfadu Salatin, Ebu Amara Tugayları, Ahrar’uş Şam, Safva Tugayları, Birinci Fırka (Fevc’ul Evvel), Nusra Cephesi, Ahrar Suriye, Nureddin Zengi Hareketi, Kürt Cephesi, 16.Fırka, Fecr Hareketi, Şam Cephesi, Suriye Devrimcileri Tugayı, Feylak’uş Şam (Şam Kolordusu) ve Ceyş’ül İslam şeklinde duyurulmuştu.

Şeyh Maksud sakinleri “YPG birliklerinin mahalle sakinlerinden Arap bir kadının zorla başını açtırması ve evini de karargâh olarak kullanmak üzere el koyması üzerine” dün gösteri düzenlemişti.

Halep’in Eşrefiye ve Şeyh Maksud bölgeleri, sakinlerinin çoğu Kürt nüfustan oluşmasıyla birlikte, rejim güçlerinin bölgeyi terk etmesinin ardından YPG tarafından kontrol ediliyor.

Suriye’de Halep kuşatmasında stratejik nokta olan Handarat, Mellah, Sifet ve Başköy’de direnişçilerle Esed rejimi güçleri arasında çatışmalar sürüyor.
Rejim hava unsurları tarafından yoğun bombardıman altında tutulan Handarat köyünü, direnişçilerin eline geçmiş, ancak direniş gruplarının çekilmesi ile yeniden Esed’e bağlı askeri birliklerin kontrolüne geçmişti.

YPG ile muhalif gruplar arasında varılan anlaşmanın metni:

ypganlasma.jpg

Al Jazeera

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum