Muş Has-Der’de “İnsanın Halifeliği ve Değeri” Anlatıldı

26.12.2015 23:01
Muş Has-Der’de “İnsanın Halifeliği ve Değeri” Anlatıldı
Has-Der’in bu haftaki konuğu Murat Kayacan, “İnsanın Halifeliği ve Değeri” konusunu anlattı.

İnsanın Allah’ın değil yeryüzünün halifesi olduğunu söyleyen Murat Kayacan, Kur’an’da halifetullah (Allah’ın halifesi) terkibinin yer almadığını belirtti. Yine de dünyada yönetici olmanın insana verilen değerin göstergesi olduğunu belirtti.

İnsana Allah’ın ruhunun üflenmesinin, insanın değerini gösterdiğini ancak vahdet-i vücut gibi sapkın felsefelere malzeme yapılamayacağını söyleyen Kayacan, “Nasıl, Allah’ın kitabı, rasulü dediğimizde onlara değer verildiği anlaşılıyorsa insanan üflenen ruh da en fazla insana verilen değeri gösterir. Yoksa insanın Allah’ın (haşa) bir parçası olduğu şeklindeki bâtıl anlayış kastedilmemektedir.” dedi.

Kur’an’da insana değer verildiğine dair ayetler bulunmakla birlikte, insanın yaratılmış en üstün varlık olduğu şeklideki düşüncenin sağlam temelleri olmadığını söyleyen Kayacan bu bağlamda şu ayeti belirtti: “Andolsun biz, Adem oğullarını yücelttik. Onları karada ve denizde (bineklerle ve araçlarla) taşıdık. Temiz şeylerle rızıklandırdık ve onları yarattıklarımızın çoğundan üstün kıldık.” (İsra, 17: 70).

Sorular bölümünün ardından program sona erdi.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim