1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mursi’yi Devirmek İçin 1 Milyar Dolar
Mursi’yi Devirmek İçin 1 Milyar Dolar

Mursi’yi Devirmek İçin 1 Milyar Dolar

Köfez ülkelerinin Mısır Cumhurbaşkanı Mursi'yi devirmek için 1 milyar dolar verdiği iddia edildi.

A+A-

ABD istihbarat örgütü CIA'nin eski yöneticilerinden Philip Giraldi, Mısır'da geçen haziran Cumhurbaşkanı seçilen Muhammed Mursi'nin devrilmesi için bazı Körfez ülkelerinden muhaliflere 1 milyar dolar para aktardığını söyledi.

Giraldi'nin Mart ayında The American Conservative gazetesinde yayımladığı 'Körfez ülkeleri Mısır'dan isyan satın alıyor' başlıklı makalesinde Mursi'nin göreve geldikten sonra bazı ülkelerin bölgeye para aktararak muhaliflerin isyan gösterileri yapmasını teşvik ettiği ifade ediliyor.

Dünya Bülteni'nde yer alan habere göre eski CIA yöneticisi Giraldi, ABD yönetiminin bu para akışından haberdar olduğunu ve paranın Mursi'ye karşı ayaklanmayı örgütleyen Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdülfettah Sisi ile ona yakın subaylara gittiğini belirtti.

PARA AKIŞININ KANITLARI

Yazısında, Mısır'daki ulusal ve uluslararası medyanın bilinçli olarak Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi Mısır'ın ekonomisi dahil çok sayıda sorununu çözmeye ehil olmayan bir lider olarak resmettiğini kaydeden Giraldi, 'Washington, bir milyar doların gizlice Mısır'a aktarıldığının bütün delillerine sahip' dedi.

Eski ajan, yazısında isim vermese de Ortadoğu ve dünya basınında yer alan iddialarda Mısır'da 'Temerrud!' (isyan) sloganıyla sokaklara dökülenleri finanse eden monarşilerin başını Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Suudi Arabistan ve Kuveyt'in çektiği sık sık dile getirildi. Nitekim darbeden sonra Suudi Arabistan, BAE ve Kuveyt'in cunta yönetimine 14 milyar dolar para vermesinin de bu iddiaları kanıtladığı kaydediliyor.

Sisi darbeyi Nisan'da planladı

Amerikan AP ajansına göre Mısır ordusu daha nisan ayında acil durum planı hazırlamıştı. Bu plana göre iktidar ve muhalefet arasındaki olayların tırmanması halinde Genelkurmay Başkanı Sisi liderliğindeki ordunun kontrolü ele alması kararlaştırılmış.

Obama'nın korkusu

Darbenin, Müslüman Kardeşler'i iktidardan devirerek askeri statükoyu tahkim etmeyi amaçladığını vurgulayan CIA eski yöneticisi Giraldi, 'Mısır ordusunun başındaki General Sisi 29 Ocak'ta hükümet ayaklanmayı bastıramadığı takdirde ordunun müdahale etmek zorunda kalabileceğini söylemişti ki bu hiç şaşırtıcı değildi' dedi. Darbe planlanırken sessiz kalan ABD içinse Giraldi, iki ay önce'Beyaz Saray, daha büyük bir felaketin kıvılcımını çakmadığı ve 'demokratik' olduktan sonra Mısır'da Mübarek benzeri bir şeye dönüşü tercih edecek' demişti. Darbe sonrası gelişmeler ve ABD Başkanı Barack Obama'nın cuntaya karşı ikircikli tutumu Giraldi'yi haklı çıkardı.

Yeni Şafak

 

HABERE YORUM KAT

3 Yorum