1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mursi’den Orduya Sıkıyönetim Yetkisi
Mursi’den Orduya Sıkıyönetim Yetkisi

Mursi’den Orduya Sıkıyönetim Yetkisi

Mısır’da olağanüstü hal ilanı ve sokağa çıkma yasağına rağmen çatışmaları durduramayan Cumhurbaşkanı Mursi orduya gözaltına alma yetkisi verdi.

A+A-

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin, ülkede güvenliğin sağlanması için orduya geçici gözaltına alma yetkisi veren kanunu onayladığı belirtildi. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Mursi, Şura Meclisi’nin onayının ardından orduya şubat ayında yapılacak genel seçimlere kadar geçici gözaltına alma yetkisi veren kanunu onayladı. Kanun, Cumhurbaşkanı’nın talebi durumunda ordunun polis birimlerine destek vermesi ve ülkedeki hayati tesislerin güvenliğinin sağlanmasında polisle koordineli bir şekilde çalışmasını öngörüyor. Söz konusu kanun, orduya sivilleri gözaltına alma yetkisi verirken, gözaltına alınanların askerî değil sivil savcılığa sevk edilmesi ve sivil mahkemelerde yargılanmasını şart koşuyor.

58 kişi öldü

Mısır’da bir haftadır süren şiddet olaylarında 58 kişi hayatını kaybetti. Olayların ardından Süveyş, Port Said ve İsmailiye kentlerine ordu birlikleri sevkedilmiş, bu şehirlerde bir ay süreliğine olağanüstü hal ilan edilmişti.

“Uçak düşürmeye çalıştılar”

Almanya ziyareti kapsamında ülkede yaşayan Mısır toplumunun temsilcileriyle biraraya gelen Mursi ise dün ilginç bir iddia ortaya attı. Mursi, “Baltacı olarak adlandırılan gruplar, olayları görüntülemek üzere Port Said Hapishanesi üzerinde uçan askerî bir uçağı düşürmeye çalıştı” dedi. Askerî uçağın hapishane yakınlarındaki evlerin çatılarından ateş açılarak düşürülmeye çalışıldığını ifade eden Mursi, her gün çok sayıda silah ele geçirildiğini ve silahlardan bazılarının füze gibi tehlikeli silahlar olduğunu vurguladı. Mursi, “vatandaşları şiddet olaylarına karşı korumak için Kanal illeri olarak adlandırılan Port Said, İsmailiye ve Süveyş’te olağanüstü hal ve sokağa çıkma yasağı uygulamak zorunda kaldığını” ifade etti.

Mısır’da bir haftadır devam eden çatışmalar, Mursi iktidara geldiğinden beri en kanlı eylemler olarak niteleniyor. Port Said ve Kahire’de yoğunlaşan çatışmalarda çoğunluğun gençlerden oluşması dikkat çekiyor.

 

HABERE YORUM KAT